Válečníci ukončili ligovou neporazitelnost Pardubic

Třikrát a dost. To si zřejmě řekli basketbalisté Děčína před pondělní předehrávkou 7. kola Kooperativa NBL. Třikrát totiž v nové sezóně hráli venku a třikrát prohráli. Čtvrtý venkovní duel už ale vyhráli a hned si vyšlápli na v lize dosud neporažené Pardubice.

Utkání zahájil vyhraný rozskok Pavla Grunta nad domácím Švrdlíkem a děčínský pivot vzápětí otevřel skóre trojkou. Poté přidal další dva body a dobře nastartoval nejen svůj tým, ale nabudil i sebe k výbornému výkonu. Domácí sice kontrovali, ale za stavu 4:5 se Děčína povedla první šňůra šesti bodů v řadě a bylo to 4:11. Po trojce Landy vedli Válečníci 6:14, ale Pardubičtí jsou silným soupeřem, který nepanikaří, což dokázali i tentokrát a dva body Škrance a pět Jacksona znamenalo téměř vyrovnaní – 13:14. Pak však Autrey proměnil oba trestné hody, Feštr přidal koš, na což  domácí Williams odpověděl sice trojkou, přesto první čtvrtina patřila Děčínu – 16:18. Hned zkraje druhé čtvrtky vyrovnal Nečas, Pomikálek ale znovu strhnul vedení na stranu hostí, ovšem trojka Potočka znamenala stav 21:20. Naši si brzy vzali mírný náskok zpět a udržovali ho až do 18. minuty, kdy Jackson otočil pěti body v řadě na 34:30. Naštěstí v této pasáži bodově aktivní Pomikálek smečí snížil a Ježek vyrovnal na poločasových 34:34.

Druhou půli zahájila trojka Williamse, po něm se za tři body trefil i Kohout a Pardubice vedly 40:34. Válečníkům se v této fázi nedařilo, vyrobili tři ztráty a trenér Budínský si vzal raději oddechový čas. Po něm se naši konečně střelecky prosadili díky jedné šestce Krakoviče a trojce Feštra, ale domácí si drželi náskok, který v polovině této periody byl 46:38 a následně 48:41. Děčínští ale nesklonili hlavy, Grunt proměnil trestné hody, Autrey trefil důležitou trojku a Landa po útočném doskoku srovnal na 48:48. Po dalších trestných hodech Autreyho a trojce Feštra se vedení překlopilo dokonce na stranu našich, ale Švrdlík s Jacksonem byli proti – 55:53. Jenže poslední slovo měl Autrey, který byl na čáře trestných hodů opět neomylný – 55:55. Před poslední desetiminutovkou se tak vlastně začínalo od nuly, což ale brzy změnil Grunt, jenž trefil svoji druhou trojkou, poté přidal dva dvoubodové koše a Válečníci vedli 55:62. Navíc domácí naráželi v útoku na stále neprostupnější obranu Děčína, chybovali a naši toho využili. Po dalších dvou bodech Grunta a koši Feštra s faulem se poprvé rozdíl ve skóre dostal na dvojciferný – 56:67. Pardubičtí se střelecky trápili, a po šesti odehraných minutách měli na svém skóre stále pouhý bod – 56:72! V posledních minutách se však přece jen zvedli, a to především zásluhou Williamse a Jacksona, ale Děčín si už výhru vzít nenechal a zvítězil 67:76.

Pardubice: Williams, Půlpán, Benjamin, Kohout, Švrdlík
Děčín: Šiška, Kroutil, Carlson, Grunt, Krakovič

„Myslím, že lepší moment pro první venkovní výhru v této sezóně jsme si nemohli vybrat. Pardubice jsou silným týmem a vyhrávat se zde nebude lehce, proto mě dnešní výhra těší o to více,“ radoval se kouč Děčína, Pavel Budínský, který zhodnotil i celý zápas: „Pardubice dnes neměly svůj střelecký den, ale my jsme jim to ztížili dobrou obranou, nenechávali jsme jim optimální pozice a naše hra byla efektivnější. Především mě ale těší, že jsme to nevzdali za nepříznivého stavu ve třetí čtvrtině, vrátili jsme se zpět a v poslední čtvrtce jsme skóre otočili. Hra domácích byla v závěru těžkopádná, kdežto my jsme se trefovali.“

Nejlepší hráčem utkání byl vyhlášen děčínský pivot Pavel Grunt, jenž zaznamenal 18 bodů, když dal pět z osmi dvoubodových střel a proměnil obě své trojky. K tomu pak přidal 10 doskoků a získal double-double. Dobře zahrál i Autrey, který získal 6 faulů (TH 8/10), měl 7 doskoků a 5 asistencí, což ale bylo vykoupeno 6 ztrátami. Poslední dvojciferným střelcem Válečníků byl Feštr s 11 body.

„Pochvalu si ale zaslouží i Krakovič, Landa a další. Dnes to byl zkrátka povedený týmový výkon. Věřili jsme si na vítězství, a na hřišti to bylo vidět. Doufám, že si kluci tohle zapamatují a budeme to předvádět i v dalších zápasech,“ dodal Pavel Budínský.

Na straně Pardubic byli nejlepší Williams s 20 a Jackson s 18 body, zbytek týmu zůstal za očekáváním a porovnání ratingu obou celků hovoří za vše – 45:97.
Domácím se nedařilo střelecky, když proměnili jen 12 z 44 dvoubodových střel a dali 9 trojek z 31 pokusů. To Děčané byli ve dvoubodové střelbě daleko úspěšnější a do koše soupeře padla přesně polovina z 38 pokusů. Také byli lepší v celkovém počtu doskoků, v asistencích, dali více bodů z brejků a měli střelecky produktivnější lavičku.

BK JIP Pardubice – BK ARMEX Děčín 67:76
Body Pardubic: Williams 20 (2x 3, TH 8/9, 7 doskoků, 6 získaných faulů), Jackson 18 (3x 3, 6 získaných faulů), Kohout 8 (2x 3), Benjamin 8 (1), Švrdlík 6, Potoček 3 (1), Škranc 2, Nečas 2, McGaughey 0, Brožek 0, Svoboda 0, Půlpán 0.
Body Děčína: Grunt 18 (2x 3, 10 doskoků), Autrey 15 (1x 3, 7 doskoků, 5 asistencí), Feštr 11 (2x 3), Kroutil 8 (TH 6/6), Landa 6 (1x 3), Krakovič 6, Pomikálek 6, Carlson 4, Ježek 2, Šiška 0.
Střelba za 2 body 12/44:19/38, za 3 body 9/31:6/21, TH 16/21:20/28. Doskoky 41:48 (útočné 17:12), asistence 8:18, ztráty 12:17, fauly 25:20.

Nejlepší hráč: Pavel Grunt