Na středu 23. května připadá Světový den želv. Lidé po celém světě si tak připomenou význam těchto plazů a smysl jejich ochrany. Želvy žijí na planetě Zemi už 110 milionů let, přežily dinosaury, ale i přesto patří k ohroženým druhům zvířat. Jsou oběťmi především průmyslového rybolovu, lidé jedí jejich vejce i maso a z jejich krunýřů dělají suvenýry. Světový den želv si v letošním roce připomene i děčínská zoologická zahrada. K tomuto významnému dni přichystala několik zajímavých aktivit.

Ve středu 23. května bude v areálu Zoo Děčín návštěvníkům od 11 do 15 hodin k dispozici informační stánek, kde bude možné dozvědět se nejrůznější zajímavosti ze života želv. Zároveň zde bude představen projekt Chráníme mořské želvy. „Připravena je i stanovištní soutěž na želví téma o hezké ceny, která bude návštěvníkům k dispozici už o pár dní dříve, od soboty 19. května. Její vyhodnocení proběhne ve středu 23. května v Městské knihovně Děčín, kde se bude odehrávat poslední část aktivit ke Světovému dni želv,“ vysvětlila mluvčí zoo Alena Houšková. V pět hodin odpoledne se tu bude konat přednáška s názvem Ochranářem nejen na Borneu, kterou povede česká zooložka, odbornice na ochranu mořských želv a zakladatelka projektu www.morskezelvy.cz Hana Svobodová.

Jako bonus k želvímu svátku nabídne Zoo Děčín také slevu na vstupném ve výši 20 % do Expozice Rajské ostrovy, kde je možné pozorovat hned několik druhů želv (želva nádherná, želva vroubená, želva zelenavá, želva pardálí, želva annámská).

Alena Houšková
Zoo Děčín – Pastýřská stěna, p. o.