Nepovedený zápas Válečníků a porážka s Tury

Nepovedený zápas mají za sebou Válečníci, kteří mají sice už jisté 4. místo před play-off Kooperativa NBL, ale rádi by se posunuli ještě výš. Bohužel, jejich zápas na palubovce Turů patřil k těm horším a domácí zaslouženě zvítězili.
První čtvrtina duelu byla ještě herně vyrovnaná a Děčín i chvilku vedl, když Pomikálek trojkou odpověděl na koš domácího Kerra. To však bylo naposledy a dál tahali naši už za kratší konec provazu. Problém byl především v neproduktivním útoku a příliš děravé obraně, takže Smithson, který se vrátil do sestavy Turů, zvyšoval svojí trojkou necelé tři minuty před první přestávkou na již třináctibodový rozdíl 20:7! V závěru se našim přece jen podařilo nějaké body dát a první čtvrtka tak skončila 22:13. V úvodu té druhé se Haladovi a Gruntovi povedlo snížit manko na 25:19, ovšem domácí tuto chvilku přečkali, navíc Děčínu se stále nedařilo v útoku a rozdíl ve skóre se pomalu vrátil na dvojciferný. Po čtyřech bodech Marka to bylo 42:27, tečku za první půlí pak přinesla jedna šestka Šišky – 42:28.

Druhý poločas zahájila trojka Slezáka, po něm se dvakrát trefil Petway, a když Kerr proměnil obě šestky, bylo to 51:30. Domácí už hráli v pohodě, dokázali si poradit s děčínskou obranou a také se jim dařila střelba za tři body, což doložil Smithson dvěma slepenými trojkami během 24 vteřin – 61:35. Děčínu nepomohly ani time-outy, a v křeči hrající Válečníci šli do poslední části s hrozivým mankem 30 bodů – 70:40. V ní to zkraje nevypadalo o nic lépe a Svitavy odskočily na 76:44 a 79:47. Pak se děčínským hráčům přece jen začalo dařit více střelecky, především Kroutilovi, a rozdíl snižovali. Po trojce Pomikálka v závěru to bylo 86:64, poté ještě stačil Feštr přidat dva body a Děčín tak prohrál 86:66.

Válečníci sice vyprodukovali 67 střel oproti 58 svitavským, ale měli horší úspěšnost, především pak u trojek, kde dali jen čtyři, zatímco domácí jedenáct. Nefungovala ani obrana, a tak slabou útěchou může být 16 útočných doskoků, ze kterých ale padlo jen 19 bodů.

Lídrem Svitav byl Tomáš Teplý se 17 body, Smithson dal 13, Petway 10 a Kerr si dokráčel pro další double-double za 10 bodů a 10 doskoků. Na straně Děčína byli tři dvanáctibodoví střelci – Kroutil, Pomikálek a P. Houška, jejich trefy ale většinou přišly až v poslední čtvrtině. Prohry je samozřejmě škoda, ovšem Válečníci se z ní musí rychle oklepat, vzít si ponaučení a v sobotu zahrát o hodně lépe v Opavě.

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín:
 „Dnes to byl náš nejhorší a nejtrapnější výkon v této sezóně. A řekl bych, že to byl nejhorší a nejtrapnější výkon vůbec historii našeho soupeření s Tury. Svitavy nás dnes převálcovaly a velice se za to stydím. Chci věřit, že se za to stydí i moji hráči, protože to byl opravdu ostudný výkon.“
Lubomír Růžička, DEKSTONE Tuři Svitavy: „Pořád procházíme procesem, ve kterém se snažíme naši hru učesat, protože v posledních zápasech byla velmi rozháraná. Proběhlo i několik videoporad. Dnes nám hodně pomohl Smithson, ale hlavně jsme hráli velmi dobře na útočné polovině, kdy jsme napichovali obranu a vytvářeli si dobré střelecké pozice. Také bych vypíchl, že do začátku jsme zvolili pohyblivější sestavu s Kovářem a Petwayem, což bylo znát.“

Filip Kroutil, BK ARMEX Děčín:
 „Zápas se nám vůbec nevydařil, byli jsme pomalí a vůbec jsme si nevypomáhali. Také jsme nijak neplnili náš taktický plán.“
Tomáš Teplý, DEKSTONE Tuři Svitavy: „Zlepšili jsme naši útočnou hru, dobře jsme najížděli, vyhazovali míče ven a vytvářeli si dobré pozice zvenku, které jsme trefovali. Tohle je určitě pokrok a myslím si, že jsme i slušně bránili. To nejdůležitější ale bylo, že jsme dali osmdesát a nikoliv padesát bodů, protože jen tak můžeme vyhrávat.“

Svitavy: Marko, Slezák, Kovář, Kerr, Petway
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Grunt, J. Houška

DEKSTONE Tuři Svitavy – BK ARMEX Děčín 86:66
Body Svitav: Teplý 17 (3x 3), Smithson 13 (3), Petway 10 (4 bloky), Kerr 10 (10 doskoků), Kovář 9 (1x 3), Slezák 7 (1), Stria 7 (2), Marko 6 (4 asistence), Puršl 4, Kotásek 3 (1x 3), Jelínek 0.
Body Děčína: Pomikálek 12 (2x 3, 5 doskoků), P. Houška 12 (1x 3), Kroutil 12 (1), Grunt 8, Šiška 5, Halada 4, Ježek 4, Krakovič 4, Feštr 4, Bažant 1, J. Houška 0.
Střelba za 2 body 20/35:21/45, za 3 body 11/23:4/22, TH 13/17:12/18. Doskoky 39:36 (útočné 8:16), asistence 19:12, ztráty 12:12, fauly 20:20.