Zprávy

Stíhací jízda Válečníků výhru nepřinesla

Jen kousek chyběl basketbalistům Děčína k tomu, aby si připsali osmou výhru v lize. V Prostějově sice odehráli nedobrý první poločas, ve druhém však Olomouckou přehráli a ještě minutu před koncem vedli. Nakonec ovšem výhru slavila cizinecká legie domácích.

Utkání začalo oboustrannými nepřesnostmi, což na straně Děčína znamenalo především neproměňování svých šancí. Do vedení tak šli domácí zásluhou Mitchella, který se ale trefil až po dvou minutách hry. Naši však čekali na své první body ještě o minutu déle, kdy trojka Šišky znamenala snížení na 4:3. Olomoucko pak v dalším průběhu ukazovalo svoji ofenzivní náladu, hrálo velmi rychle pod koš Děčína nebo si pomohlo trojkou a za necelých pět minut vedlo již 14:4! Válečníci poté přece jen zpřesnili svoji hru, ale stále to nebylo ono, a po trojce Šepy prohrávali 26:14. Pak sice Bažant doskočil druhou nepřesnou šestku P. Houšky a snížil na 26:17, ovšem poslední slovo patřilo Močnikovi – 28:17. Druhá čtvrtka začala dalším náporem Olomoucka, které rychle zvýšilo své vedení i díky třem trojkám na 39:19, a pro Děčany to nevypadalo vůbec dobře. Naštěstí po drtivém úvodu se vzpamatovali a především díky bodům Šišky se přitáhli na 43:33. V závěru poločasu se hrálo ve skutečně zběsilém tempu, v němž oba celky dávaly body, ale také neproměňovaly tutovky i brejky, a do kabin se odcházelo za stavu 53:38.

Druhý poločas přinesl změnu obrazu hry, protože Děčín začal utahovat šrouby v obraně a nedával domácím volné střely, navíc se mu dařilo v útoku a náskok Olomoucka se rozpouštěl. Vše začala trojka P. Houšky, po trojce Halady snížili Válečníci manko pod deset bodů (55:46) a jejich útočné rejdy dál pokračovaly, takže po koši Feštra už byli málem na dostřel – 62:58. Následně sice domácí zvýšili na 65:60, jenže pak Feštr získal faul při trojkové střele (všechny trestné hody proměnil) a P. Houška trojkou přitáhl svůj tým na rozdíl jediného bodu – 67:66. Následně sice Mitchell zaznamenal dva body, ale pod košem zcela osamocený Landa upravil na 69:68. Poslední periodu odstartovala trojka Fullera, který poté přidal dalších pět bodů a poslal Olomoucko do vedení 77:71. Na děčínské straně se také začaly množit fauly a domácí z trestných hodů zvýšili na 81:73. Avšak naši zmobilizovali síly, znovu začali manko likvidovat, a po trefách Feštra, P. Houšky a Bažanta to bylo 84:80. Pak přišla trojková smršť Válečníků, která otočila skóre v jejich prospěch. Postupně se trefili Feštr, Šiška, Pomikálek a znovu Šiška, takže Děčín vedl minutu a půl před koncem 88:92. Bohužel, přestože naši neměli důvod faulovat, domácí útoky v této fázi střetnutí končily většinou hvizdem rozhodčího a trestnými hody (čtvrtá desetiminutovka přinesla 12 děčínských faulů!), díky kterým se Olomoucko drželo se stále na dosah. Přesto Válečníci vedli po trestných hodech Šišky 92:96. Pak ale už skórovali jen hráči Olomoucka, kteří otočili na 98:96. Děčínu bohužel poslední střela za tři body nepadla a Fuller dalšími trestnými hody upravil na konečných 100:96.
Olomoucko znovu ukázalo, že je velmi nebezpečným týmem v ofenzivní části, především pak jeho cizinci, kteří zaznamenali 89 bodů svého týmu. Z cizinců byl nejlepší Fuller, autor 30 bodů, rozehrávač Močnik měl 11 bodů a 13 asistencí, Mitchell dal 16 bodů a získal 10 doskoků. Našim bohužel nevyšel první poločas, ve druhém sice statečně bojovali, ale na výhru to nestačilo. Válečníky táhla dvojice Šiška, P. Houška, dvojcifernými střelci byli pak ještě Pomikálek a Feštr.

„V první půlce jsme byli darební. Nehráli jsme v tempu, v útoku nám to skřípalo, kdy se nám nedařilo z pod koše a špatně jsme řešili i přesilové situace. K tomu se pak přidala i děravá obrana, takže není divu, že Olomoucko bylo lepším týmem a zaslouženě vedlo,“ nešetřil kritikou trenér Děčína, Pavel Budínský, za druhý poločas ale chválil: „V šatně samozřejmě došlo na můj vyšší hlas, který pomohl, protože kluci se zkoncentrovali, chytili rytmus, a za druhý poločas zaslouží kredit. Opticky jsme vypadali lépe, během třetí čtvrtky jsme vymazali náskok domácích a dokonce jsme pak šli do vedení. Bohužel, v poslední čtvrtce jsme nenašli recept na čistou obranu a měli jsme dvanáct faulů. Domácí toho využili a dobrou exekucí trestných hodů získali šťastnou výhru.“

Olomoucko: Močnik, Sehnal, Fuller, Norwa, Mitchell
Děčín: Šiška, Bažant, Halada, Landa, P. Houška

BK Olomoucko – BK ARMEX Děčín 100:96

Body Olomoucka: Fuller 30 (5x 3, TH 9/10), Šepa 18 (4x 3), Mitchell 16 (10 doskoků), Čohadarevič 14 (1x 3), Močnik 11 (1x 3, 13 asistencí), Norwa 5 (8 doskoků), Sehnal 3, Goga 0.

Body Děčína: Šiška 25 (5x 3, 5 asistencí), P. Houška 21 (4x 3, 5 asistencí), Pomikálek 15 (1x 3, 8 doskoků), Feštr 12 (1x 3), Bažant 6, Landa 6 (6 doskoků), Halada 3 (1x 3), Grunt 3, Ježek 3, Kroutil 2.
Střelba za 2 body 22/38:19/42, za 3 body 12/28:12/23, TH 20/27:22/31. Doskoky 37:33 (útočné 8:8), asistence 27:25, ztráty 14:13, fauly 25:24.

Nejlepší hráč: Jon-Christopher Fuller