Kolínští medvědi nad síly Válečníků

Po dobrých výkonech v Nymburku a doma proti Opavě se Válečníci vypravili ve středu 10. ledna do Kolína, kde si předehráli utkání 19. kola Kooperativa NBL. A bohužel se vrátili s prázdnou, když ani v jedné čtvrtině nedokázali domácí porazit.

Zápas v částečně rekonstruované hale Geosanu bodově otevřel děčínský Ježek, který zaznamenal koš s faulem, ale trestný hod neproměnil, čímž jakoby předznamenal děčínské střelecké trápení po zbytek duelu. Naši sice pilně ostřelovali koš domácích, ale v dalších minutách našla cíl jen trojka Ježka a pak dlouho nic. Naopak soupeř se trefoval, a po šesti minutách vedl 13:5. A minutu před přestávkou to už bylo 21:9! Naštěstí trojka Feštra manko trochu zmírnila – 21:12. Druhou desetiminutovku zahájila trojka Halady, ovšem Dokoupil trefil rovněž trojku, a stejný hráč pak odpověděl i na pět bodů Landy – 28:20. Děčín se snažil, bojoval na útočném doskoku, získával míče, ale nedával. Přesto se pomalu přibližoval a tři minuty před poločasem po proměněných šestkách Ježka to bylo 37:33. Jenže koncovku poločasu ovládli Kolínští, a když v posledním útoku domácích trefil Machač trojku, byl skóre 45:34.

Druhý poločas začal Kolín čtyřmi body, na které sice odpověděl svoji první (a nakonec jedinou) trefou Pomikálek, ovšem další body přidali Válečníci až po dlouhých čtyřech minutách, kdy trojka Feštra snížila na 55:39. Naši se i za tohoto stavu stále snažili zlomit nepříznivý vývoj, ale v útoku to nešlo, a do posledního dějství se šlo po čtyřech bodech Landy a koši Skinnera za stavu 60:47. V jeho úvodu se Děčín po koších Ježka a P. Houšky, které pak doplnila trojka Landy, dotáhl na 63:54, jenže to byla labutí píseň Válečníků. Zbytek duelu si Kolín s přehledem pohlídal a postupně navyšoval své vedení na konečných 84:60.

Domácí odehráli podle svých slov asi nejlepší zápas sezóny vůbec a podařilo se jim rozbít útočnou hru Děčína. Ten je sice přestřílel, ale jeho procentuální úspěšnost byla velmi slabá. Válečníci měli nakonec víc trojkových pokusů, než dvojkových, ovšem za 3 body stříleli s úspěšností 23 %, za 2 body 42 % a u trestných hodů měli úspěšnost 56 %. Naše lze určitě pochválit za doskoky, kterých měli 39 celkem a 14 útočných, ale to nestačilo. Nejlepšími střelci byli patnáctibodoví Landa s Ježkem, kteří tak zaznamenali polovinu bodů svého týmu! Zbytek bojoval, ale střelecky se trápil, což dokládá například 12 trojkových pokusů Šišky s P. Houškou, ze kterých ale nebyl úspěšný ani jeden. A to naše samozřejmě psychicky zalamovalo. Naopak Kolín hrál v pohodě, dobře bránil své vymezené území, a na druhé straně se mu dařilo skórovat právě především z pod koše. Nejlepším hráčem Kolína i celého utkání byl zvolen David Machač, nejvyšší rating měl ale Skinner. Dařilo se také Dokoupilovi, Šafarčíkovi a Čížovi.

„Dnes to nebylo, že bychom nechtěli nebo nebojovali, jak by mohl výsledek napovídat, ale byl obrovský rozdíl v energiích obou týmů. Kolín dal do zápasu mnohem více energie, a my jsme byli všude o krok zpět. Nedařilo se v obraně, kde jsme soupeře nechali dostat do střelecké pohody, nedařilo se nám ani v útoku. Dnes jsme měli opravdu bídné střelecké procento a nenašel jsem sestavu, která by byla schopna toto změnit,“ povzdechl si po utkání trenér Děčína, Pavel Budínský.

Kolín: Vocetka, Bakič, Šafarčík, Skinner, Machač
Děčín: Šiška, Ježek, Pomikálek, Landa, Grunt

Geosan Kolín – BK ARMEX Děčín 84:60
Body Kolína: Machač 20 (1x 3), Skinner 19 (15 doskoků, 5 asistencí, 2 bloky), Dokoupil 11 (2x 3), Číž 10, Šfarčík 10, Pajovič 7, Vocetka 4, Bakič (1).
Body Děčína: Landa 15 (2x 3), Ježek 15 (3), P. Houška 8 (9 doskoků), Feštr 6 (2x 3), Kroutil 6, Krakovič 3, Halada 3 (1), Pomikálek 2, Šiška 2 (4 asistence), Bažant 0, J. Houška 0, Grunt 0.
Střelba za 2 body 30/44:13/31, za 3 body 4/14:8/35, TH 12/18:10/18. Doskoky 38:39 (útočné 4:14), asistence 19:8, ztráty 9:10, fauly 21:20.

Nejlepší hráč: David Machač