Souboj vicemistrů pro Komárno

První utkání nového ročníku evropského poháru Helios Alpe Adria Cupu zavedlo Válečníky na Slovensko, kde se poměřili s vicemistrem z Komárna, který loňskou povedenou sezónu vyšperkoval o celkový triumf právě v poháru AAC.

Děčané nastoupili v základní sestavě s Pavlem Gruntem, který prohrál úvodní rozskok a domácí vzápětí trefili první trojku. Naši však kontrovali zásahy Halady, který v Komárně strávil poslední tři sezóny, a Pomikálka – 3:4. Na palubovce se pak rozhořela vyrovnaná bitva a minutu a půl před přestávkou snižoval Feštr na 17:15. Bohužel, Komárno následně proměnilo tři šestky, naopak Válečníkům se nedařila střelba za tři body a prohráli první část 20:15. Druhou čtvrtku začali lépe Děčané, když po koších Pomikálka a Kroutila snížili na 20:19. Poté přišly nepřesnosti na obou stranách, ale domácí si pomohli dvěma trojkami a odskočili na 26:19. A po dalších střelách za tři body vedli v polovině této části 32:21. Našim se ve zbytku poločasu nedařilo, ztráceli míče, nepřesně stříleli, faulovali a soupeř navýšil své vedení na poločasových 40:26. Jasným lídrem Komárna byl Američan Bowman, který do kabin odcházel s 10 body, 12 doskoky a dvěma asistencemi! Na straně Děčína byli nejlepší pětibodoví Kroutil a P. Houška.

Druhý poločas začal bodově Šiška, domácí pak dvakrát faulovali, jednou naši ubránili 24 vteřin, ale následně trefil pivot Jankovič svojí další trojku a Bowman se přidal tříbodovou akcí (koš s faulem). Válečníci sice bojovali, jenže Jankovič přidal další dvě trojky a když stejnou trefu zaznamenal i Jurčina, bylo to o dvacet – 57:37. V tuto chvíli to vypadalo už hodně nepříjemně, ale děčínské posily z USK, Feštr a Grunt, byly proti a snížily na 59:45. Závěrečná periodu odstartovala trojka domácího Stojanova, Bažant však odpověděl rovněž trojkou a také v dalších minutách se střelci obou týmů střídali v úspěšných zásazích, takže pět minut před koncem byl stav 70:56. Pak se Děčínu díky trojce Kroutila a koši Šišky podařilo srazit manko pod dvojcifernou sumu (70:61), jenže skvěle hrající Bowman a trojkař Jankovič zvýšili na 80:64. V posledních vteřinách se ale za tři body trefil Šiška a upravil na konečných 80:67.

O vítězství Komárna, při takřka vyrovnaném množství střeleckých pokusů (60 ku 59), rozhodla jeho vysoká úspěšnost při střelbě za tři body (15/33). Naopak ve dvojkové střelbě měl přesnější mušku Děčín (21/36), který bohužel selhal při trestných hodech (4/12). Domácí byli také lepší v doskocích a asistencích.

Obě tyto disciplíny ovládl americký Miles Bowman, který dal 21 bodů, měl 20 doskoků, 4 asistence a získal 8 faulů! Nejvíce bodů Komárna dal ale Jankovič (24 bodů), který proměnil 8 trojek ze 13 pokusů. V dresu Válečníků byl nejlepší Šiška (12 bodů), dvojcifernými střelci byli ještě P. Houška a Feštr. Devět doskoků si připsal Pomikálek, bodově naprázdno vyšli Landa a Ježek.

„Komárno bylo v domácím prostředí mnohem energičtějším týmem, což bylo znát především v prvním poločase, kdy jsme se nedostali do pořebného tempa. Navíc nás domácí dostali pod mentální tlak, když nás zasypali patnácti úspěšnými trojkami, z toho Jankovič jich dal osm ze třinácti pokusů. No, a hvězdou zápasu a jasným lídrem byl Bowman, který nám dal dvacet jedna bodů a měl dvacet doskoků! My jsme se v druhém poločase zlepšovali, stahovali náskok, ale Komárno si i díky našim chybám závěr pohlídalo,“ řekl po utkání trenér Děčína, Pavel Budínský.

Komárno: Jurčina, Stojanov, Bowman, Vojtek, Jankovič
Děčín: Šiška, Halada, Pomikálek, Grunt, P. Houška

MBK Rieker COM-therm Komárno – BK ARMEX Děčín 80:67
Body Komárna: Jankovič 24 (8x 3), Bowman 21 (2x 3, 20 doskoků, 4 asistence), Adams 10, Jurčina 10 (2x 3), Stojanov 10 (2), Vojtek 3 (1), Horefica 2, Marchyn 0.
Body Děčína: Šiška 12 (2x 3), P. Houška 11 (1), Feštr 10 (1), Kroutil 8 (2), Pomikálek 7 (9 doskoků), Krakovič 6, Bažant 5 (1x 3), Halada 4, Grunt 4, Landa 0, Ježek 0.
Střelba za 2 body 11/27:21/36, za 3 body 15/33:7/23, TH 13/18:4/12. Doskoky 40:35 (útočné 11:8), asistence 15:9, ztráty 14:15, fauly 18:19.

Čtvrtiny: 20:15, 20:11, 19:19, 21:22