Na úvod výhra v dramatické koncovce

Basketbalisté Děčína zažili vítězný vstup do nového ročníku Kooperativa NBL, když na domácí palubovce porazili ambiciózní Svitavy. Výhra přišla po vyrovnané bitvě a dramatické koncovce, v níž soupeř stahoval děčínský náskok a dokonce měl šanci na vyrovnání.

Hosté i s exděčínskými Jelínkem a Striou sice vyhráli úvodní rozskok, ovšem první body duelu obstaral domácí Krakovič. Tuři pak o chvíli později vyrovnali, ale Válečníkům se dařilo v útoku a v polovině úvodní čtvrtiny vedli 16:11, následně 18:14. Pak se však střelecky odmlčeli, čehož soupeř dokonale využil a šňůrou 0:13 utekl na 18:27. Teprve v poslední minutě zlomil střelecké trápení svého týmu Pomikálek jednou šestkou – 19:27. Ve druhé desetiminutovce Děčínští přidali v obraně, donutili Svitavské k několika ztrátám a sedmi body v řadě se vrátili zpět do zápasu – 26:27. Od této chvíle se rozhořela na palubovce vyrovnaná bitva, ve které se oba celky vystřídaly ve vedení, ale poločas nakonec skončil nerozhodně, o což se postaraly trojky domácího Pomikálka a hostujícího Kerra – 43:43.

Také ve druhém poločase sledovali diváci pohledný a rychlý basketbal, ve kterém se obě mužstva střídala v těsném vedení. Čtyři minuty před poslední přestávkou však děčínský Feštr trefil trojku, poté kapitán Válečníků, J. Houška, obral o míč rozehrávače Smithsona a svůj brejk přetavil v další dva body – 62:56. Domácí byli v těchto chvílích lepším týmem, dostali se do správného tempa, a po parádně sehraném závěrečném útoku, kdy Šiška našel volného P. Houšku, ktrý trefil trojku, vedli dvojciferným rozdílem 69:59. Závěrečnou čtvrtku začala tříbodová akce rozehrávače Šišky (koš s faulem), následně Válečníci zvýšili své vedení na 76:62 a zdálo se, že si bez větších problémů dokráčí pro výhru. Jenže od stavu 78:64 se domácím přestalo dařit, začali chybovat, přecházeli střelecké pozice a hosté trpělivě snižovali manko, takže dvě minuty před koncem bylo skóre 78:74. Pak Feštr sice trestnými hody zvýšil na 80:74, ovšem vzápětí stejný hráč fauloval Smithsona při dvoubodové střele a Tuři byli na dostřel – 80:79. Správnou odpověď naštěstí našel Šiška, jenže Stria ihned kontroval a 11 vteřin před koncem tak byl rozdíl ve skóre stále jednobodový – 82:81. A protože po faulu hostí proměnil Pomikálek jen jednu šestku, měli Tuři šanci na vyrovnání. Naštěstí střela Slezáka ani dopich Kerra cíl nenašly a Děčín tak vyhrál 83:81.

Svitavský tým ukázal, že bude těžkým soupeřem pro každého, takže výhra má bezpochyby svoji cenu. Děčín bodově táhl nejlepší hráč utkání, Pavel Houška, který se blýskl na úvod double-double za 17 bodů a 10 doskoků. Dvojcifernými střelci byli i Šiška, Pomikálek a Krakovič, v solidním světle se ukázali i nováčci Halada s Feštrem. „Z celého našeho týmu byla cítit trochu nervozita, navíc jsme do zápasu vstoupili ve vlažnějším tempu. Druhá polovina už byla lepší, ale pak jsme v závěru povolili na pick and rollu a nechali jsme soupeře dávat laciné koše. Ale jak říkám, byla to premiéra a nejsme ještě tak sehraní, protože kompletně spolu trénuje teprve tři týdny. Rozhodně jsme ale dali do dnešního zápasu srdíčko a věřím, že v dalších zápasech budeme ještě lepší,“ zhodnotil zápas ze svého pohledu Filip Halada a pokračoval: „Můj výkon byl tak padesát na padesát, cítil jsem také trochu nervozitu. Je to ale logické, protože se seznamuji s novým týmem, s novými akcemi. Vím ale, že do toho umím dát ještě víc.“

Tuři se mohli spolehnou na trojici Američanů Roseboro, Kerr a Smithson, která dohromady dala 49 bodů. Kerr navíc potvrdil skvělé doskakování a získal 11 míčů. Děčín také zlobil Slezák; exděčínský Jiří Jelínek dal 8 bodů. „Jsem šťastný, že jsem se vrátil do této ligy, která je určitě kvalitnější, než slovenská. Mám radost, že jsem v tak kvalitním týmu, jako jsou Svitavy a těším se na celý ročník. Jinak v Děčíně byla opět skvělá atmosféra, utkání bylo pěkné, ale pro nás se smutným koncem,“ doplnil po utkání Luboš Stria, autor 6 bodů.

Děčín: Šiška, Halada, Bažant, P. Houška, Krakovič
Svitavy: Marko, Slezák, Kerr, Jelínek, Roseboro

BK ARMEX Děčín – DEKSTONE Tuři Svitavy 83:81
Body Děčína: P. Houška 17 (3x 3, 10 doskoků), Pomikálek 13 (1x 3), Šiška 13 (5 asistencí), Krakovič 10, Halada 7 (1x 3), Feštr 6 (1), Landa 5 (1), J. Houška 4, Bažant 4, Kroutil 2, Ježek 2, Grunt 0.
Body Svitav: Kerr 19 (1x 3, 11 doskoků), Roseboro 17 (5 asistencí), Slezák 14 (2x 3), Smithson 13, Jelínek 8 (1), Stria 6, Marko 4, Teplý 0, Puršl 0, Kovář 0.

Střelba za 2 body 24/36:25/43, za 3 body 7/19:4/13, TH 14/17:19/23. Doskoky 28:25 (útočné 8:8), asistence 19:21, ztráty 14:16, fauly 22:23.

Nejlepší hráč: Pavel Houška

Diváků: 720

Čtvrtiny: 19:27, 24:16, 26:16, 14:22

Lubomír Růžička, trenér Svitav: „Myslím si, že pasáž mezi dvacátou šestou a třicátou druhou minutou, kdy Děčín odskočil na rozdíl čtrnácti bodů, byla klíčová, protože koncovka je už vabank. My jsme sice mohutně stahovali, ale jestli chcete vyhrát v Děčíně, nemůžete polevit ani na minutu. V tom nás domácí předčili. Bohužel, chybělo málo, abychom vyrovnali. Jinak utkání se muselo divákům líbit, hrál se dobrý tempo basketbal. My bohužel postrádáme ještě jednoho pivota do rotace, a v tom jsme byli trochu limitní. Gratuluji tedy domácím, ale chválím i svoje hráče, že se nevzdali, ukázali dobrý charakter, pospolitost a jsem rád, že jsme zápas ještě zdramatizovali.“
Pavel Budínský, trenér Děčína: „Na úvod nového ročníku jsme viděli velmi líbivé utkání, což se dalo očekávat, protože oba týmy budou papírově produkovat podobně kvalitní basketbal plný různých zvratů, kterých bylo dnes hodně. Nejvíce si cením toho, že i když Svitavy udělaly v první půli šňůru 13:0, vrátili jsme se zpátky. Pak jsme opticky vypadali lépe, především v tom úseku, o kterém již byla řeč, ale přestože jsme během time-outů hráčům zdůrazňovali, že si musí vážit dílčího náskoku a nehazardovat, opět se ukázala naše jedna vlastnost – alibismus. Přecházeli jsme vhodné pozice, Svitavy logicky vycítily šanci a začaly stahovat. My jsme pak v koncovce se štěstím vyhráli, ale klidně se mohlo jít do prodloužení. S ohledem na vývoj skóre a jaký soupeře přijel, je to cenná výhra a dobré vkročení do nové sezóny. Musíme však stále pracovat na tom, aby si někteří hráči uvědomovali, že budou v jiných rolích, než loni. Na koncovky jsme měli v minulých sezónách Tomáše Vyorala, ten už však není, a tak musíme hrát efektivně, abychom příště nedali soupeři podobnou šanci. V celkovém obraze jsem ale spokojený.“

Luboš Stria, Tuři Svitavy: „Jsem hrdý na náš tým, protože Děčínu jsme se postavili čelem. Není lehké hrát v Děčíně a vyhrávat se tady asi opět příliš nebude. Rozhodla naše hluchá pasáž, kdy jsme dostali lehké koše, a nás pak stálo hodně sil dotahovat. Máme před sebou ještě hodně práce a zapracovat musíme především na obraně. Pak to bude dobré.“
Pavel Houška, BK ARMEX Děčín: „S utkáním nejsem spokojený, jediné pozitivní je to, že jsme vyhráli. První čtvrtina pro nás nevypadala dobře, konec utkání jsme pak neodehráli vůbec chytře. Někteří hráči se musí nad sebou zamyslet, aby se tohle už neopakovalo. Někteří z nás budou muset  na sebe brát větší zodpovědnost.“