Válečníci proměnili hned první mečbol a jsou ve finále!

Sen o finálovém hattricku je realitou. Basketbalisté Děčína uspěli v pátém semifinále na palubovce Pardubic, sérii ovládli 4:1 na zápasy a budou už třetí sezónu po sobě bojovat s Nymburkem o medaile nejcennější! Bravo, bravo, bravo…

Pardubičtí nastupovali s tím, že pro ně už není možnost opravy a musí vyhrát, aby odvrátili vyřazení. I proto vlétli do utkání velmi razantně a ujali se brzy vedení 6:0. Pomohlo jim také to, že naši minuli první čtyři střely, ale pak Vyoral trefil trojku, vzápětí přidal dvě šestky a Děčín byl zpět ve hře – 6:5. Po dalších trefách P. Houšky a Pomikálka se vedení poprvé překlopilo na stranu Válečníků, ale domácí si ho hned vzali zpět. Naši ovšem trpělivou hrou vyrovnali na 14:14, a poté díky bodům Ježka a Krakoviče vyhráli první kvartál 14:20. Druhou část začaly dva body pardubického Škrance, ovšem Pomikálek kontroval trojkou. Děčín se pak ale na tři minuty střelecky odmlčel a soupeř se dotáhl po šestkách Autreyho na rozdíl jediného bodu – 22:23. Následně sice P. Houška trojkou zvýšil na 22:26, ale Děčanům se v této fázi nedařilo, přišly čtyři ztráty v řadě a Pardubice toho využily k obratu na 29:26. Po děčínském time-outu si však svěřenci trenéra Budínského pomohli dvěma trojkami, které dali P. Houška a Ježek, a poločas skončil 30:32.

A jak Válečníci první poločas skončili, tak začali druhý. Vyoral a Ježek zaznamenali trojky – 32:38. Domácí se však nechtěli vzdát naděje a snížili na 41:42. Na první body Šišky pak odpověděl pardubický pivot Švrdlík třemi body a minutu před poslední přestávkou byl stav vyrovnaný – 44:44. Obě celkům se poté střelecky nedařilo, až v posledních vteřinách dal Pomikálek další děčínskou trojku a Válečníci si nesli do poslední periody náskok 44:47. V jejím úvodu Pardubičtí znovu zabojovali a šli do vedení 48:47. po trojce P. Houšky a koši Panduly bylo skóre vyrovnáno 50:50. Naši v dalších vteřinách sice díky dvěma bodům Ježka a trojce Vyorala odskočili na 50:55, avšak domácí také trefili trojku (teprve však svoji druhou a poslední) a následně Autrey vyrovnal na 55:55. Napětí v hale stoupalo, Děčínští byli neustále mírně vpředu, jenže soupeř se vždy dotáhl a necelou minutu před koncem střetnutí to bylo po trestných hodech Walla 59:61. Pak ale přišly rozhodující okamžiky, když Šiška trefil už dvanáctou trojku Děčína a pardubický útok skončil vyšlápnutím Burnetta do autu. Následně museli domácí faulovat a Válečníci díky šestkám Vyorala, Pomikálka a P. Houšky pečetili své vítězství – 61:69.

Pátý semifinálový duel a desátý vzájemný zápas Děčína a Pardubic v této sezóně nabídl opět velmi vyrovnanou bitvu, v níž byl největší rozdíl ve skóre 8 bodů. Rozhodující byla děčínská úspěšnost při trojkové střelbě, kde naši proměnili 12 z 30 pokusů, zatímco domácí jen 2 z 18. Naopak Pardubice přesněji střílely za dva body, ale ani o deset proměněných dvojek více prohru neodvrátilo. Další statistiky byly velmi vyrovnané. Na doskoku vyhráli hráči JIPu 41:36, na body z druhých šancí to byla „plichta“ 17:17, ztráty byly 17:16, naši měli více asistencí (13:16) a fauly byly 20:21. Jediný větší rozdíl byl v bodech laviček, kde pardubická dala jen 18, kdežto děčínská 30. Své udělala i bojovnost a obrana Válečníků, která znovu nedovolila soupeři žádné ofenzivní rejdy a udržela ho na 61 bodech.

Pardubice měly hned čtyři dvojciferné střelce, a v celkovém ratingu mužstva Děčín dokonce porazily, ale naši dali více bodů. Největší podíl na tom měl opět rozehrávač Tomáš Vyoral, dobře zahrál i Šimon Ježek, jenž se stal hráčem utkání. Svůj díl přidali ale také Pomikálek, P. Houška, J. Houška a ostatní.

„Dnešní utkání už bylo hodně o vůli, protože na obou týmech byla patrná únava. My jsme splnili náš dílčí cíl, kterým bylo uhrát dobrý poločas a nedovolit Pardubicím se dostat do střeleckého komfortu. To se nám povedlo, a pak jsme už cítili šanci na úspěch, což se odrazilo v naší psychické pohodě, a ta nám zase pomohla při našich šťastných střelách,“ zhodnotil duel kouč Děčína, Pavel Budínský, který také našel jeden z důvodů výhry: „Dnes podle mého rozhodli naši náhradníci. Dali energii našemu týmu a například Šimon Ježek se nebál střílet a dával důležité body. Ale i ostatní nám pomohli a využili toho, že Pardubice se soustředili na známé tváře v našem mužstvu. Tohle bylo hodně důležité.“

První zápas finále s Nymburkem (hrát se budou dva duely a rozhodne celkové skóre) se koná v Děčíně ve středu 17. května od 18.00 hod., druhý v Nymburku v úterý 23. května.

BK JIP Pardubice – BK ARMEX Děčín 61:69
Body Pardubic: Pandula 11 (7 doskoků), Švrdlík 10 (8 doskoků), Autrey 10, Burnett 10 (5 asistencí), Wall 7 (1x 3), Nečas 5, Půlpán 4 (1), Kohout 2, Škranc 2, Kotas 0.
Body Děčína: Vyoral 18 (4x 3, TH 4/4), Ježek 12 (2x 3, 6 doskoků), Pomikálek 9 (2x 3), P. Houška 7 (1), J. Houška 6 (2), Krakovič 5, Landa 5, Šiška 5 (1), Palyza 2 (4 asistence), Bažant 0.
Střelba za 2 body 20/42:10/35, za 3 body 2/18:12/30, TH 15/19:13/16. Doskoky 41:36 (útočné 17:15), asistence 13:16, ztráty 17:16, fauly 20:21.

Pardubice: Autrey, Burnett, Pandula, Wall, Nečas
Děčín: Vyoral, Bažant, Pomikálek, Landa, P. Houška
Nejlepší hráč: Šimon Ježek

Diváků: 1 312

Čtvrtiny: 14:20, 16:12, 14:15, 17:22
Výsledek druhého semifinále: ČEZ Basketball Nymburk – BK Opava 90:54 (52:30), stav série 4:1.