Šlágr druhého se třetím odvládly Pardubice

V předposledním utkání základní části Kooperativa NBL zajížděli basketbalisté třetího Děčína na palubovku druhých Pardubic s cílem zvítězit a udržet si šanci na zisk 2. příčky. Domácí však byli zásadně proti a šlágr kola vyhráli, i když první poločas byl velmi vyrovnaný.

Válečníci nastoupili k duelu již s uzdraveným kapitánem Jakubem Houškou, a v úvodních minutách se velmi dařilo Pomikálkovi, který zaznamenal první bod střetnutí, poté trefil dvě trojky a naši vedli díky jeho zásahům po čtyřech minutách 4:8. A když se k osamocenému děčínskému střelci přidal i P. Houška dvěma body a J. Houška dal trojku, bylo to v první polovině úvodního kvartálu velmi veselé – 6:13. Domácí ale začali manko rychle likvidovat, pomohli si trojkami a minutu před první přestávkou bylo vyrovnáno na 18:18. Po třech bodech Švrdlíka pak vedli 21:18, ale poslední slovo patřilo děčínskému rozehrávači Vyoralovi – 21:20. Start druhé čtvrtky vyšel skvěle P. Houškovi, který šesti body v řadě otočil na 21:26, po trefách J. Houšky a Palyzy to bylo dokonce 24:30. Jenže Pardubice díky svým Američanům opět bodový deficit rychle dohnaly. Wall dal dva, Burnett osm bodů a domácí vedli 34:30. Naši však další zvyšování rozdílu nedovolili, a po trefě Vyorala skončil poločas 42:40.

Druhý poločas začala trojka Walla, Válečníci ale rychle kontrovali, a po koši P. Houšky a trojce Vyorala byl stav 47:45. Pak se ovšem přestalo svěřencům trenéra Budínského dařit střelecky, přišly také nějaké ztráty a Pardubičtí poprvé vedli dvojciferným rozdílem – 55:45. Po čtyřech bodech Bažanta a jedné šestce J. Houšky se naši ještě dotáhli na 58:50, po trojce Kroutila to bylo 68:60, jenže poslední minuta třetí periody vyšla lépe domácím – 72:61. Jedenáctibodové manko nebylo jistě příjemné, ale nikoliv nehratelné, obzvláště, když poslední desetiminutovku začaly přesné šestky Pomikálka. Bohužel, opět přišly děčínské ztráty a hráči Pardubic toho dokonale využili. Nejprve vedli 77:63, poté 85:65. Za tohoto stavu přišly slepené trojky Vyorala, které však nebyly děčínské revolucí, ale jen vzpourou, kterou domácí rychle udusili 12 body v řadě. Konec závěru patřil devatenáctiletému pardubickému mladíkovi Roubovi, jenž uzavřel na 101:75.

Pardubice měly dvojnásobný počet střel za dva body a při úspěšnosti 50% to byl hlavní důvod jejich vysoké výhry. Střelba za tři body a trestné hody byly totiž vyrovnané. Dalším důležitým faktorem byl doskok, jenž domácí vyhráli 43:25, v útoku pak dokonce 15:2! A z toho plynuly jejich druhé šance, z nichž dali 18, zatímco naši jen 4 body. Rozdíl byl také v úspěšnosti hráčů z lavičky, kdy domácí borci dali 55 bodů, Děčínští jen 25.

Bodovým lídrem domácích byl Burnett s 22 body, hráčem utkání byl však vyhlášen Jobi Wall. Tyto Američany pak dobře doplnili Pandula a Švrdlík. V týmu Válečníků se dařilo Vyoralovi, který zaznamenal 20 bodů, dvojcifernými střelci byli také P. Houška, Pomikálek a J. Houška, který však nedohrál kvůli pěti faulům.

„V prvním poločase jsme vytvářeli drobné chyby v obraně v přechodové fázi, po nichž Děčín jednoduše skóroval. O přestávce jsme si to řekli a ve druhém poločase už jsme Děčínu nedovolili žádné jednoduché koše. Naše hra byla velmi dobře vyvážená, zakončovali jsme z perimetru i po hezkých kombinacích zpod koše, z rychlého protiútoku, a tak by to mohlo být v každém zápase,“ řekl po utkání pro klubový web trenér domácích, Tomáš Bartošek.

Děčín: Vyoral, Pomikálek, Palyza, Landa, P. Houška
Pardubice: Kotas, Autrey, Pandula, Wall, Nečas

JIP Pardubice – BK ARMEX Děčín 101:75
Body Pardubic: Burnett 22 (3x 3, 5 získaných faulů), Wall 18 (4x 3), Pandula 13 (2), Švrdlík 11, Autrey 9, Škranc 6, Nečas 4 (7 doskoků), Roub 4, Kohout 3, Kotas 2 (9 doskoků), Potoček 0.
Body Děčína: Vyoral 20 (4x 3, 6 asistencí), P. Houška 12, Pomikálek 10 (2x 3), J. Houška 10 (1x 3, 7 doskoků), Kroutil 7 (1x 3), Palyza 6, Bažant 6, Landa 2, Šiška 2, Ježek 0, Krakovič 0.
Střelba za 2 body 29/58:18/29, za 3 body 9/19:8/25, TH 16/22:15/27. Doskoky 43:25 (útočné 15:2), asistence 21:17, ztráty 14:19, fauly 21:25.

Nejlepší hráč: Jobi Wall

Diváků: 1 057

Čtvrtiny: 21:20, 21:20, 30:21, 29:14