Lions kousali, ale výhru si odvezl Děčín

lions_jindrichuv_hradecVeni, vidi, vici. Tedy přišel jsem, viděl jsem, zvítězil jsem. Tento známý citát pronesl římský vojevůdce Gaius Julius Caesar, po sobotním večeru ho může směle použít Lukáš Palyza. Ve svém prvním zápase v děčínském dresu předvedl dobrý výkon a byl hned nejlepším střelcem svého týmu. Pochvalu ovšem zaslouží všichni Válečníci, kteří otočili nepříznivě se vyvíjející zápas.
Děčané nastoupili do utkání jakoby se zataženou ruční brzdou. Po trojce Pomikálka sice vedli 2:3, ale domácí si rychle vzali vedení zpět a díky volnější obraně trefili několik košů, které jim daly jistotu a Lions začali proměňovat i těžké střely. Po čtyřech minutách byl sice stav 11:8, jenže poté nasadili svěřenci trenéra Forejta k trháku, a po dvou bodech amerického rozehrávače Lipkinse to bylo 25:12! A když stejný hráč trefil trojku, vedl Jindřichův Hradec dokonce 30:14. Poslední slovo v této periodě, ve které už naskočil na palubovku Palyza, však patřilo Bažantovi – 30:16. „První čtvrtina byla ze strany Jindřichova Hradce excelentní, střílel s neuvěřitelnou přesností. Náš výkon byl naopak špatný, nepůsobili jsme jako tým, ale jako jednotlivci,“ řekl trenér Děčína, Pavel Budínský.

Zkraje druhé čtvrtky dával body na straně Děčína jen P. Houška, který díky dvěma trojkám a koši snížil na 32:24. Domácí sice opět utekli na dvouciferný rozdíl (37:24), ovšem děčínská hra se postupně lepšila, své první body dal Palyza, který poté trefil trojku, a když dal trojku i Vyoral, manko už bylo přijatelné – 43:37. A po bodech Krakoviče bylo ještě veseleji – 45:41. Dobrý děčínský finiš však pokazila dlouhá trojka Šouly, po níž byl poločas 48:41. „Ve druhé čtvrtce jsme přidali v pohybu, lépe jsme bránili, zlepšili jsme doskok a začali jsme domácí stíhat,“ našel důvody zlepšení kouč Budínský.

Druhý poločas začala smeč Pomikálka a energie z toho koše jakoby se přelila do celého týmu Válečníků. Naši výrazně přidali v obraně, nutili soupeře k těžkým střelám, které už častěji míjely cíl, lépe doskakovali a rozdíl ve skóre se zmenšoval. Po pěti odehraných minutách vyrovnal Vyoral na 52:52, po dvou bodech Kroutila to bylo 52:54 a Děčínští už vedení nepustili. Vzápětí dal Palyza trojku, hned přidal koš s faulem, a přestože domácí ještě snížili před poslední přestávkou na 60:61, z děčínských basketbalistů už jakoby sálala jistota. Tu přetavili hned v úvodu závěrečného kvartálu k rozhodujícímu trháku, když Palyza dal svoji třetí trojku, a po něm se trefil za dva body P. Houška – 60:66. Lions se ještě jednou pokusili dostat zpět a snížili na 63:66, ovšem Válečníci zbytek utkání s přehledem dotáhli do vítězného konce 74:83.

„Ve druhém poločase jsme už nebyli rozpačití, lépe jsem bránili i stříleli, byli jsme produktivní a také nám v závěru pomohla širší rotace,“ doplnil lodivod Děčína.

Válečníci sice prohráli první čtvrtinu výrazným rozdílem, ale v dalších třech už vyhráli, a ve druhém poločase dovolili domácím jen 26 bodů! Byli lepší v úspěšnosti trojkové střelby, měli lepší doskok a domácím dali 22 bodů z rychlých protiútoků. Nejlepší střelcem Děčína byl Lukáš Palyza, který dal 18 bodů, k tomu přidal 7 doskoků a 3 asistence. „Je to zkrátka platný hráč, který splnil svoji roli. Absolvoval s námi zatím jen dva tréninky, a ještě chvíli se bude zapracovávat do týmu, ale už dnes bylo vidět, že je nebezpečným střelcem,“ uvedl k premiéře Lukáše Palyzy, Pavel Budínský. Hráčem utkání byl vyhlášen P. Houška, který proměnil tři trojky ze tří a jeho body v úvodu druhé čtvrtky zahájily stíhací jízdu Děčína. Dobře zahrál i Krakovič, Vyoral trefoval důležité trojky a Šiška sbíral asistence i doskoky. Domácí táhl pivot Canty, jenž měl double – double za 15 bodů a 10 doskoků, nejvyšší rating v utkání měl Šoula.

Lions Jindřichův Hradec – BK ARMEX Děčín 74:83
Body Děčína: Palyza 18 (3x 3, 7 doskoků), P. Houška 17 (3x 3), Vyoral 12 (3), Krakovič 11, Pomikálek 9 (1), J. Houška 5 (1), Kroutil 4, Bažant 4, Šiška 3 (7 doskoků, 6 asistencí, 5 získaných faulů), Landa 0.
Body Jindřichova Hradce: Canty 15 (10 doskoků), Šoula 14 (2x 3, 9 doskoků, 6 získaných faulů), Lipkins 13 (1x 3), Brooks 12 (2), Zuzák 11 (1), Fait 6, Šustek 3 (1), Stegbauer 0, Hejda 0, Tawiah 0.
Střelba za 2 body 20/44:18/45, za 3 body 7/19:11/23, TH 13/18:14/19. Doskoky 38:40 (útočné 12:14), asistence 12:13, ztráty 12:7, fauly 19:19.

Děčín: Šiška, Kroutil, Pomikálek, Landa, P. Houška
Jindřichův Hradec: Lipkins, Šustek, Šoula, Zuzák, Canty

Nejlepší hráč: Pavel Houška