Válečníci nedali „lvům“ žádnou šanci

knbl-bk-armex-decin-lions-jindrichuv-hradec-9369_101BK Armex Děčín vs Lions Jindřichův Hradec – 93:69 (29:12 52:29 76:46)
Třetí zápas nové sezóny a třetí vítězství. Basketbalisté Děčína zatím plní roli favorita a jejich výkony se stále lepší, o čemž měl šanci se přesvědčit i tým z Jindřichova Hradce.

Kapitán Děčína, Jakub Houška, hned z prvního útoku dal po krásné asistenci Bažanta úvodní koš zápasu, poté přidal slepené trojky Kroutil, a tyto okamžiky jakoby nastartovaly Válečníky k perfektnímu výkonu. „Myslím, že moje trojky i koš Jakuba nám pomohly. Tým se dostal do pohody, která pak pokračovala dál,“ řekl po utkání Filip Kroutil. Děčínští hráli v útoku velmi pestře, dobře pohybovali míčem, vytvářeli si střelecké pozice, které pak proměňovali. Naopak pod svým košem předváděli typickou důraznou obranu, se kterou si soupeř nevěděl rady. Po pěti minutách a koši J. Houšky to bylo 16:6, na konci čtvrtiny bylo skóre 29:12, když na straně Válečníků se střelecky prosadilo hned osm hráčů. Druhou čtvrtku začaly trojky J. Houšky, Pomikálka a Ježka, po kterých byl stav 38:16. Poté se trochu děčínští střelci odmlčeli, ale před poločasovou přestávkou opět zabrali, a po závěrečném nájezdu Šišky to bylo 52:29.

Ani ve třetí desetiminutovce naši nedali hostům šanci, což potvrdila trojka Pomikálka hned v úvodu. Do koše Lions pak padaly další míče, a po trojce Pomikálka to bylo už 68:31! Následovaly povedené minuty hostujícího Faita, který deseti body v řadě snížil na 69:41, ale konec této pasáže přes čtvrtou trojku Faita opět patřil Děčínu, jenž vedl před poslední čtvrtinou 76:46. V ní nejprve potěšili diváky P. Houška parádním ziskem a Pomikálek nádherným blokem, jejich spoluhráči pak navýšili vedení na 82:48 a trenér Budínský dál šanci hráčům z lavičky. Do hry se tak dostali Tomáš Gavenda, který zaznamenal dva body, a také děčínský odchovanec Viktor Jezbera. Soupeř tak v závěru přece jen manko trochu snížil, ale Děčané se sympaticky snažili a nakonec vyhráli jasně 93:69. „Jsem nadmíru spokojený, je to splněný sen. Když jsem viděl poločasový výsledek, doufal jsem, že se na palubovku dostanu a vyšlo to. Byly to hrozné nervy, ale jsem moc rád, že jsem si zahrál,“ zářil po utkání Viktor Jezbera, který měl i krátkou debatu s trenérem u lavičky: „Říkal mi, abych střílel. Abych nad ničím nepřemýšlel, když dostanu míč, a střílel.“

Válečníci podali opravdu výborný výkon a hned dva hráči – Pomikálek a Jakub Houška – zaznamenali double – double za dvojciferný počet bodů i doskoků. Pochvalu si ale zaslouží celý tým, jenž měl jen osm ztrát. „Dnešnímu utkání se nedá moc vytknout, od začátku do konce jsme měli jasný náskok. Měli jsme dobré procento střelby a soupeř na nás nemohl najít zbraň,“ dodal Kroutil. V dresu Jindřichova Hradce byl nejlepší Američan Brooks (19 bodů), ve třetí čtvrtce se dařilo Faitovi (15).

Karel Forejt, trenér Jindřichova Hradce: „Chci pogratulovat Děčínu k vítězství, o kterém bohužel pro nás nebylo od začátku pochyb. Jeli jsme sem s nadějí, že navážeme na slušný výkon proti USK, ale dnes jsme nebyli konkurenceschopní vůbec v žádné činnosti. Nebylo se o co opřít a Děčín nás přehrával na všech pólech. Nedal nám zkrátka šanci.“

Pavel Budínský, trenér Děčína: „Měli jsme k Jindřichovu Hradci respekt, protože doma porazil USK, což vždy tým povzbudí. My jsme od začátku chtěli hrát přesvědčivě, podle našeho scénáře, což se nám podařilo hned v první čtvrtině, kdy jsme hostům ukázali, že budeme hrát v rychlém tempu s dobrou přechodovou fází, dařila se nám střelba, kombinace i spolupráce. Musím kluky pochválit, protože předvedli zodpovědný, efektivní a přesvědčivý výkon. Zodpovědný v tom, že jsme měli jen osm ztrát, efektivní, že se nám dařila střelba ze všech pozic včetně linie trestných hodů a přesvědčivý, protože jsme zapojili do hry všechny hráče. Dnes jsme byli skutečně lepším týmem a zasloužili jsme si vyhrát. Je skvělé, že jsem mohl dát šanci opravdu všem hráčům, protože pro ty kluky je to výborná motivace do dalších tréninků.“

Jakub Novák, Jindřichův Hradec: „Od začátku jsme neplnili pokyny trenéra, špatně jsme bránili a nepředvedli jsme vlastně vůbec nic. Děčín si zasloužil vyhrát.“

Tomáš Pomikálek, Děčín: „Podařilo se nám dnes začít skvěle, dát jednoduché koše a vytvářet si dobré pozice. Také nám pomohlo, že jsme v úvodu měli vysoké procento střelby. Také jsme plnili to, na čem jsme se domluvili před zápasem a nenechali jsme soupeře útočně doskakovat. V první čtvrtině jsme si udělali náskok, a na tom jsme pak stavěli.“
Body Děčína: Pomikálek 17 (4x 3, 12 doskoků), Kroutil 17 (3x 3), J. Houška 11 (1x 3, 10 doskoků), Vyoral 11 (4 asistence), Šiška 9, Landa 9, Krakovič 6, Ježek 5 (1x 3), P. Houška 4, Bažant 2, Gavenda 2.

Body Jindřichova Hradce: Brooks 19 (3x 3), Fait 15 (4), Zuzák 11, Šoula 10, Canty 8, Šustek 4, Tawiah 2.
Střelba za 2 body 22/34:17/53, za 3 body 9/31:7/17, TH 22/28:14/16. Doskoky 46:35 (útočné 9:8), asistence 21:12, ztráty 8:10, fauly 21:16.

Nejlepší hráč: Tomáš Pomikálek