Válečníci si vezou z Brna vítězství

brno_nahledMMCITÉ Brno vs BK Armex Děčín – 79:90 (26:30 39:58 53:76)
Utkání začali lépe domácí, když jejich dva Američané, Simpson a Painter, zařídili vedení 5:2. Pak ale přišly skvělé okamžiky našeho Bažanta, který trefil tři trojky, přidal ještě koš za dva body a rázem to bylo 9:13. Brno však další nárůst manka nedovolilo, a v ofenzivně laděné čtvrtině se skóre rychle měnilo na obou stranách. Válečníci předvedli několik brejků, Vyoral trefil další trojku, a po šestkách Landy to bylo 21:30. Domácí ovšem kontrovali díky bodům své cizinecké legie a před druhou čtvrtkou byl stav 26:30. „Hráli jsme proti novému týmu, v nové hale, a v první čtvrtce jsme se dostávali do tempa. V útoku jsme neměli problém, ale pod naším košem se dařilo brněnským Američanům, kteří se trefovali,“ shrnul úvodní desetiminutovku kouč Děčína, Pavel Budínský.

Tu druhou načala trojka Šišky, která jakoby předznamenala další ofenzivní smršť Děčína. Na ní se nejprve podíleli Kroutil a Pomikálek, poté přidal dalších pět bodů Bažant, také Vyoral s P. Houškou přispěli svou douškou, a protože domácí měli problémy se skórováním, byl minutu před poločasem stav 39:54. V ní pak dal Vyoral dvě šestky a skóre uzavřel ten, kdo jej načal, Šiška svou smečí – 39:58. Děčín měl v poločase výbornou úspěšnost střelby (61 %), dal 20 bodů z protiútoků, měl 10 zisků a dařilo se všem, především Bažantovi, autoru 18 bodů.

Druhý poločas opět odstartovaly útočné rejdy Válečníků a trenér Brna si po čtyřech minutách musel za stavu 44:69 vzít time-out. Jenže ten nepomohl, protože Pomikálek vzápětí trefil trojku, Kroutil přidal koš a bylo to o třicet – 44:74. „Druhá čtvrtka a polovina třetí byla naše nejlepší pasáž. Rozběhali jsme se, hráli jsme pestře, přímočaře a byl to z naší strany moc hezký basketbal,“ chválil trenér Válečníků.

Avšak pak se děčínská ofenzíva zadrhla a domácí do přestávky snížili na 53:76. V závěrečné periodě pokračovalo trápení našich, do hry se vplížily nepřesnosti a nedařilo se ani střelecky. Brňané naopak trpělivě z manka ubírali, a po třech minutách byl stav 64:78. Pak přišla smršť čtyř trojek v řadě (dvě na každé straně), následně Krakovič s Vyoralem zvýšili na 70:88 a domácí si vzali další oddechový čas, po kterém udělali šňůru 9:0. Na další body už ale neměli čas, naopak v posledním útoku se trefil Šiška a upravil na 79:90.

„Pod dojmem vysokého vedení jsme bohužel začali kupit chyby. Mysleli jsme si, že domácí už složili zbraně, ale nebylo tomu tak a cizinci v dresu Brna nám škodili. Na druhou stranu stále je začátek sezóny, my pracujeme na našem projevu a máme druhé vítězství,“ dodal Pavel Budínský.

Válečníci se v závěru připravili o jednoznačnější triumf, ale vítězství z palubovky soupeře je vždy příjemné. Naši vyhráli na doskoku a měli méně ztrát. Nejvíce bodů, osmnáct, dal Bažant, všechny ale v prvním poločase. Za ním byl Vyoral se 16 a Pomikálek se 14, který měl nejvyšší rating z týmu, a to 27. V utkání se příliš nefaulovalo a oba týmy házely jen devět šestek. Brno táhl srbský rozehrávač Sinadinovič (21 bodů), po 17 bodech dali Zachrla a pivot Painter.

„Do zápasu s Brnem jsme vstoupili přesně tak, jak bychom se chtěli prezentovat vždy na venkovních hřištích. Nastoupili jsme koncentrovaně, s velkou energií a nasazením. Vytvářeli jsme si dobré pozice v útoku a naopak v obraně dělali správná rozhodnutí. I přes snížení našeho náskoku ke konci zápasu jsme měli celou dobu vývoj v našich rukách a zaslouženě vyhráli,“ řekl po utkání nejlepší hráč duelu, Lukáš Bažant.

Body Děčína: Bažant 18 (3x 3), Vyoral 16 (2), Pomikálek 14 (1x 3, 8 doskoků, 5 získaných míčů), Kroutil 12 (2x 3, 4 asistence), J. Houška 7 (1x 3), Šiška 7 (1), P. Houška 6, Krakovič 6, Ježek 2, Landa 2.
Body Brna: Sinadinovič 21 (4x 3, 6 asistencí), Painter 17 (1x 3, 9 doskoků), Zachrla 17 (3x 3), Simpson 9, Hrabovský 8, Pumprla 7 (1x 3).

Střelba za 2 body 23/37:27/43, za 3 body 9/22:10/29, TH 6/9:6/9. Doskoky 30:33 (útočné 8:13), asistence 17:14, ztráty 22:13, fauly 15:12.