Válečníci nezvládli ani druhé prodloužení v letošní sezoně KNBL a z Ostravy odjíždí s prázdnou…

bk-decin-vs-nh-ostravaNH Ostrava vs BK Děčín – 85:83 PP (17:18, 40:36, 63:55, 71:71)
Ostravský kouč v utkání neměl k dispozici podkošový tandem Jan Leczo – Adam Urbánek. Děčínskému celku chyběl kvůli drobným zdravotním potížím křídelník Tomáš Pomikálek. Utkání končil s bolestivou grimasou kapitán Válečníků Jakub Houška, jenž si ve čtvrtém kvartálu přivodil zranění v dolní části těla.

Ostrava – Číž, Bratčenkov, Kerr, Bohačík, Oluič
Děčín – Vyoral, Stria, Bažant, Jelínek, Houška

První čtvrtina, respektive většina úvodní půle televizního mače mezi Ostravou a Děčínem byla jako na houpačce. Válečníci do zápasu vstoupili velmi disciplinovaně a díky kvalitní střelbě vedli v závěru 6. minuty již rozdílem čtrnácti bodů, když po trojce Luboše Strii svítil na tabuli stav 4:18. Od tohoto momentu však na dlouhé minuty začala v ostravské hale kralovat domácí družina. Trend zápasu se tedy úplně otočil, svěřence Pavla Budínského sráželo množství chyb, které domácí dokázali potrestat. Na přelomu první a druhé čtvrtiny se tak Číž a spol. díky šňůře 21:0 (!) korunované košem s faulem v podání Petra Bohačíka dostali na startu 12. do sedmibodového vedení – 25:18. Po následném oddechovém čase Děčínští ostravský tlak otupili a v závěru první dvacetiminutovky se drželi na dostřel. Tečku za úvodní půlí nakonec udělala Bratčenkovova trojka, po níž se do kabin odcházelo za stavu 40:36.

Po změně stran se Ostravští zásluhou trojek Bohačíka a Číže odpoutali na dvouciferný rozdíl – a ač se Válečníci dokázali v průběhu třetí periody manko stáhnout na pět bodů, šli do poslední čtvrtiny řádné hrací doby domácí s osmibodovým polštářem k dobru za stavu 63:55. V tomto herním období ovšem odstartovaly děčínské dostihy, které vyvrcholily v závěru čtvrté periody. Děčínská ekipa se dokonce dvakrát dostala do dvoubodového vedení, podruhé konkrétně 39 vteřin před koncem, kdy se zpod koše prosadil Jirka Jelínek – 69:71. Top skórer domácích Igrutinovič ovšem záhy trefou z pole o desku srovnal – a když stav 71:71 vydržel až do závěrečné sirény, znamenalo to, že oba celky si to rozdají v prodloužení.

Od začátku nastaveného času tahali za delší konec provazu hráči moravskoslezské družiny. Možná rozhodujícím momentem bylo odskočení domácích na čtyři body, konkrétně na startu 43. po nájezdu Igrutinoviče – 78:74. Válečníci mocně dotahovali, ale na více než jednobodový rozdíl se přiblížit nedokázali. A když ani v samém závěru nevyšlo nahození Tomáše Vyorala při druhé šestce, jelikož míče se nakonec po alternativním držení zmocnili domácí, znamenalo to, že BK ARMEX Děčín se po porážce 83:85 propadl v tabulce na druhou příčku za obhájce titulu z Nymburka…

Body: Igrutinovič 27 (9 získaných faulů a 8 doskoků; 5 ztrát; trojky 3/2; validita 34), Bohačík 21 (8 doskoků a 6 plusových faulů; dvojky 6/5), Číž 16 (7 asistencí), Kerr 12 (7 doskoků; trojky 4/2), Bratčenkov 7 (8 doskoků – 3 útočné), Oluič 2 – Šiška 20 (trojky 6/3), Vyoral 18 (7 doskoků i získaných faulů; 5 asistencí), Stria 13 (dvojky 6/5), Houška 10 (9 doskoků – 5 útočných; 5 F+; trojky 3/2), Jelínek 9 (5 doskoků), Kroutil 6, Bažant 4, Landa 3 (7 doskoků – 3 ofenzivní); střelba 3 b.: 26/10 – 37/11; střelba 2 b.: 37/20 – 31/18; TH: 23/15 – 20/14; doskoky: 35:39 (útočné 9:15); chyby: 21:21; ztráty: 13:17; asistence: 15:13; týmová efektivita: 95:78; počet diváků: 700; nejlepší hráč utkání: Luka Igrutinovič (Ostrava).

Nesportovní faul: 27. minuta Luboš Stria (Děčín), 43. Petr Bohačík (Ostrava).

Pavel Budínský (trenér BK ARMEX Děčín):
„Gratuluji Ostravě k výhře. Myslím, že to v televizi mohlo být dobré utkání, které mělo trochu prazvláštní vývoj. Prvních pět minut jsme měli energii a vedení na naši stranu patřilo oprávněněně, jelikož jsme hráli disciplinovaně v útoku a dodržovali jsme nějaké zásady v obraně. Brzké vedení nás uchlácholilo, Ostrava udělala šňůru 21:0 – a to byl podle mě důvod, proč jsme dneska prohráli. My jsme pak ukázali vůli a charakter, a to i přesto, že jsme se trápili střelecky, někteří z našich hráčů zkrátka neměli ve střelbě svůj den. Šlo se do prodloužení, kde šlo o to, kdo dá koš nebo vezme odpovědnost na sebe. Vzal ji na sebe Igrutinovič, díky němu Ostrava vyhrála a přetlačila nás. Je to trpká prohra, ale nemůžu to moc negativně hodnotit, kromě té hluché pasáže. S ohledem na to, jak jsme vypadali energeticky, tak jsme měli ještě šanci na potenciální výhru. Mohli jsme vyhrát v základní hrací době, ale to jsme prostě nezvládli.“

Dušan Medvecký (kouč NH Ostrava): „Děkuji Pavlovi za gratulaci. Zhodnotil to naprosto přesně. My jsme do zápasu vstoupili strašně, byli jsme všude pozdě a hořeli jsme v obraně. Když jsme šli do menší sestavy, tak kluci začali bránit. Před zápasem jsem říkal, že když budeme bránit, tak máme šanci s Děčínem uhrát dobrý zápas. Udrželi jsme ho na 71 bodech, my jsme dali taky 71 bodů – a tam je klíč k vítězství. Kdybychom se pouštěli s Děčínem do střeleckých dostihů, tak by to byl náš konec. Myslel jsem si, že ten zápas bude rozhodnutý dřív, když jsme šli přes 10 bodů přes soupeře, a že už to dotáhneme do vítězného konce. Poté Děčín přitvrdil, my jsme začali hrát strašně individualisticky, a to není náš basketbal. My musíme hrát jako tým. V prodloužení jsme to už ubránili a rozhodl ho Igrutinovič, který to vzal na sebe, dal tam pět bodů – a tím jsme vyhráli.“