Válečníci na druhý pokus v letošní sezoně získali venkovní skalp Kolína

basket kolinBC GEOSAN Kolin vs BK Děčín – 71:82 (24:21, 43:44, 58:62)
Kouč Medvědů postrádal v sestavě dlouhodobě zraněného rozehrávače Lukáše Rovenského. Děčínský celek nastoupil do zápasu v kompletním složení.

Kolín – Hunt, Ličartovský, Bakič, Skinner, Machač
Děčín – Vyoral, Stria, Landa, Jelínek, Houška

Na začátku utkání se na hřišti Kolína odehrával velmi vyrovnaný a tuhý boj, kdy se oba sokové přetahovali o vedení. Odskočit se jednomu ze soupeřů, konkrétně domácím, podařilo až v závěru 9. minuty, kdy McEachin dvěma úspěšnými trestnými hody zvyšoval na 24:18. Poslední slovo první čtvrtiny však měl Pavel Bosák, jehož trojka uzavřel stav úvodní periody na 24:21. Podobný průběh jako úvodní desetiminutovka měla i druhá. Na jejím startu se Děčínští dostali do vedení, ale svěřenci kouče Benáčka opět dokázali vybojovat šestibodové vedení zpět. Vzápětí ovšem dvěma trojkami kontroval top skórer Válečníků i celého zápasu Tomáš Vyoral a vyrovnaný průběh měl i zbytek prvního poločasu, za nímž udělal tečku dvěma šestkami opět P-Bosák. Po první dvacetiminutovce tak svítil na tabuli stav 43:44.

V podobném duchu jako dvě čtvrtiny předcházející se nesl zápas i po návratu ze šaten. Ve vyrovnané řeži se děčínské ekipě podařilo odskočit na sedm punktů až v závěru třetí periody, když po trojkách Jiřího Jelínka a Ondřeje Šišky a jedné šestce Tomáše Pomikálka platil na startu 29. stav 53:60. Ladislav Horák a spol. ovšem do konce třetí periody ze své ztráty tři body umazali a na startu čtvrtého kvartálu se díky šňůře 6:0 dostali i do těsného vedení. To však mělo pouze jepičí život a ve zbytku zápasu na kurtu Kolína kralovali děčínští hráči, kteří se postupně dostali až do dvouciferného vedení, konkrétně v polovině 38. po trefě J-Jelínka na 64:74. Domácí ještě v závěru stáhlo své manko na sedm punktů, ale více zdramatizovat špíl již nedokázali. Válečníci si tak z Kolína odvážejí výhru 82:71 a díky bilanci 20×2 i nadále kralují tabulce KNBL!

Body: Skinner 14 (7 doskoků – 4 útočné; 4 asistence; 2 bloky; validita 20), Bakič 13 (8 získaných faulů a 5 doskoků), Machač 11 (z pole 5/4, dvojky 3/3), Horák 9 (dvojky 3/3), Glover 9, Hunt 6, McEachin 5 (5 doskoků), Aušprunk 4 – Vyoral 21 (6 F+, 5 doskoků, 4 asistence i zisky, 5 ztrát; trojky 3/2; užitečnost 29), Jelínek 11 (dvojky 3/3), Stria 10, Landa a Šiška po 9, Houška a Pomikálek po 7, Bosák 5, Kaša 3; střelba 3 b.: 21/5 – 24/10; střelba 2 b.: 36/18 – 36/19; TH: 30/20 – 18/14; doskoky: 39:29 (útočné 17:10)!; chyby: 23:26; ztráty: 18:15; asistence: 17:13; týmová efektivita: 77:82; počet diváků: 480; nejlepší hráč utkání: Tomáš Vyoral (Děčín).

Technická chyba: 25. minuta 2x Pavel Bosák (Děčín), 32. minuta lavička BK ARMEX Děčín.

Pavel Budínský (kouč BK ARMEX Děčín): „My jsme si před zápasem mysleli, že to bude těžké utkání, to se nám potvrdilo a bylo to extrémně těžké utkání. Myslím, že až další průběh naší sezony docení tuto výhru, protože si myslím, že v Kolíně se nebude hrát jednoduše nikomu. O naší výhře rozhodly, myslím si, dvě věci, a to mentální odolnost během celého zápasu, protože jsme si říkali, že musíme být fakt odolní v jakýchkoliv situacích, i když budou domácí hrát s neuvěřitelnou produktivitou, což v první čtvrtině určitě předváděli. Dneska už se myslím ví, že útočný potenciál mají obrovský. Další věcí, která rozhodla, bylo to, že jsme ustáli některé defenzivní situace, protože soupeř měl poté již horší selekci střel a procento mu klesalo a klesalo. My jsme pak udělali jednu minišňůru 12:0, kde jsme jako by na 0:6 kontrovali 12:0, a když jsme se dostali do vedení o dva až tři koše, tak soupeř cítil, že už by musel trefovat nějaké extrémně těžké střely – a my už jsme pak jen kontrolovali závěr. Přes všechny potíže díky naší nedisciplinovanosti, které jsme během zápasu měli, je to pro nás opravdu cenná výhra a moc si jí vážíme Aktuálně máme již 20 vítězství. Chtěli jsme prostě vyhrát v Kolíně, abychom měli skalp všech soupeřů – a to se také podařilo. Děkuji všem hráčům, ale kredit patří i domácím, kteří bojovali, dřeli a opravdu musím říct, že to bylo fyzicky i mentálně těžké utkání.“

Predrag Benáček (trenér BC GEOSAN Kolín): „Nejprve chci pogratulovat Děčínu k vítězství, za bojovnost a předvedený výkon. Dnes, přesně tak, jak říkal trenér Budínský, Děčín hrál 40 minut svou hru a čtyřicet minut vůbec nedělal žádnou paniku, hráli to, co chtěli hrát – a na konci se jim to vyplatilo a přineslo vítězství. My jsme měli pětiminutový výpadek, kde jsme nemohli dát koš – a naopak Děčín trefil dvě trojky, jednu šťastnou a jednu vypracovanou – a odskočil na 6 bodů. My jsme poté měli problém v útoku, protože se naší dvojici hráčů, na které je největší spoleh v útoku (Bakič a McEachin), dnes bohužel nedařilo a taky se nám nedařilo v přesnosti trestných hodů. 66 procent je pro nás málo, my to umíme mnohem líp, a taky k tomu přispěla velmi dobrá obrana Děčína, která nás přinutila k osmnácti ztrátám. To pro nás taky není číslo průměrné, a když se to dá vše dohromady, tak Děčín opravdu zaslouženě zvítězil. Já jim ještě jednou gratuluji a myslím si, že to byl pěkný a bojovný zápas i pro diváky.“

Jakub Houška (pivot, kapitán BK ARMEX Děčín): „Já jsem v první řadě moc rád, že jsme tady vyhráli. Jeli jsme sem s respektem, protože nás Kolín v prvním zápase doma porazil a věděli jsme, že teď hraje dobré zápasy. V Prostějově dokázal dát více než 100 bodů, takže já si myslím, že dnes zvítězila naše obrana, protože jsme dokázali ubránit Kolín doma na 71 bodech, což si myslím, že je pro nás dobré, protože oni jsou opravdu dobrý tým, mají kvalitní střelce a všichni jsou schopni dát koš. Myslím si, že to byl hodně bojovný zápas, stálo to hodně sil, ale jak říkají trenéři, my jsme pořád hráli svoji hru. I když jsme něco nedali, snažili jsme se pořád hrát stejně, poté jsme dokázali něco ubránit. A to rozhodlo, takže já jsem moc rád i za kluky, protože jsme na hřišti nechali všechno a chtěli jsme moc vyhrát. Jsem také moc rád, že jsme to dnes dokázali, protože jak říká trenér, bude to velmi důležitá výhra, jelikož Kolín teď opravdu hraje dobré zápasy a myslím si, že tady může kohokoli nachytat, takže pro nás hodně cenná výhra a my pokračujeme dál.“