Válečnické pohárové dejá vu o 33 znamená srovnání série na 1:1…

bk-decin-bk-prostejovProstějovský kouč nemohl počítat se službami zraněného křídelníka Dylana Talleyho, naopak do sestavy se po lehčím zranění vrátil power forward David Šteffel. Děčínský tým přicestoval na Hanou bez křídelníka Filipa Kroutila, který se zúčastnil Final 4 juniorů U19 za Sokol Pražský.

Prostějov – Marko, Slezák, Mrviš, Nečas, Švrdlík
Děčín – Vyoral, Stria, Bažant, Houška, Jelínek

Orli měli výborný nástup do utkání, který rezonoval v brzké vedení 8:2, které domácím zajistil na startu 3. minuty Roman Marko, jenž po zisku zakončil svůj únik a donutil děčínskou lavičku k prvnímu time-outu v zápase. Válečníci, povzbuzovaní početnou skupinou svých fans, však v dalším průběhu úvodního kvartálu nápor domácích znegovali a zkraje 6. se po trojce kapitána Jakuba Houšky dostali do vedení – 11:12. Náskok si děčínský celek udržel až do konce první čtvrtiny, po níž platil stav 16:18. Na startu druhé periody se oba soupeři střídali ve vedení, ale postupně začali za delší konec tahat Hanáci. Svěřenci kouče Budínského se v této sekvenci hry trápili v útoku, čehož Orli využili a postupně se jejich náskok vyhoupl přes dvoucifernou hodnotu, konkrétně v závěru 17. po smeči Kamila Švrdlíka na 34:23. Jedenáctibodový náskok si domácí družina udržela až do konce úvodní půle, po níž zářil na tabuli stav 38:27.

Na začátku druhého poločasu se vedení Orlů vyšplhalo na 15 punktů, na což ještě Děčínští dokázali zareagovat a v závěru 24. po dlouhé dvojce Tomáše Vyorala snížili na 45:37. Od této chvíle ale na kurtu prostějovského Sportcentra jasně vládla družina Zbyňka Cholevy. Švrdlík a spol. výborným výkonem na obou stranách hřiště nedali děčínskému týmu v těchto okamžicích žádnou šanci a postupně svůj náskok vyšponovali až na dvacetibodovou hranici, když v polovině 28. další rychlý kontr domácích zakončil na 58:38 R-Marko. Do konce třetího kvartálu domácí hráči svůj náskok ještě o tři bodíky navýšili – 63:40 a na startu poslední desetiminutovky to bylo již dokonce o 27. Válečníci však nesložili zbraně, v polovině 34. prohnal síťkou trojku Tony Tucker a snížil na 67:54. Tento okamžik však byl posledním pomyslným nadechnutím Děčína, jelikož v závěru mače už na kurtu opět kralovali Hanáci, kteří tak nakonec po výhře 87:54 srovnali stav semifinálové série na 1:1 na zápasy…

Body: Slezák 25 (6 doskoků; trojky 6/4; dvojky 5/5; TH 3/3; užitečnost 32), Tomanec 14, Marko 13 (6 plusových faulů a 5 asistencí), Švrdlík 11, Mrviš 9, Peterka 7, Šteffel 5, Nečas 3 (7 doskoků, 6 asistencí a 5 získaných faulů; validita 17) – Houška 11 (9 doskoků – 5 útočných; trojky 4/3), Landa 11 (5 získaných faulů), Jelínek 9, Vyoral a Tucker po 7, Stria 6, Bosák 2, Bažant 1 (6 doskoků); střelba 3 b.: 20/9 (45%) – 27/6; střelba 2 b.: 46/24 – 34/13; TH: 19/12 – 17/10; doskoky: 41:26! (útočné 12:9); asistence: 23:8 (!); chyby: 20:25; ztráty: 16:21; týmová efektivita: 116:24 (!); nejlepší hráč utkání: Pavel Slezák (Prostějov).

Pavel Budínský (lodivod
Děčína): „Gratuluji domácím k zasloužené výhře. Pro nás je výsledek krutý, kdo by byl býval řekl po první čtvrtině, kterou jsme vyhráli o 2 body, že dostaneme takovou lekci. Rozhodla větší agresivita na obou polovinách hřiště, lepší exekuce produktivita a čtení hry soupeře. K okamžiku, kdy se pod námi ve druhé čtvrtině začala podlamovat půda, tak jsme chtěli ještě zabojovat v poločase druhém, ale soupeř držel otěže pevně v rukou. Vzhledem k pondělnímu utkání pak už dohrávali utkání různí hráči na obou stranách. Byli jsme sterilní v útoku a soupeř byl velmi sebevědomý. Dnes periferní hráči nebyli v pohodě. Do dalšího utkání se musíme poučit a být jinak mentálně připravení.“

Zbyněk Choleva (kouč Prostějova): „Jsme rádi za vítězství a srovnání série na 1:1. Nenechali jsme se zmlátit tak jako v Děčíně. Řekl bych, že dnes jsme hráli basket víc než oni. Dařilo se nám z venku, dařilo se nám zpod koše a dobrou obranou jsme je nutili k chybám, což byl základ toho úspěchu. Nevýhodou je, že nám stále chybí Dylan (Talley). Rozhodla druhá čtvrtina, kdy jsme si vytvořili ten náskok a rozehrál se Honza Tomanec. Jejich obrana se pak musela více otevřít a my jsme měli volné střely nebo nájezdy do koše. Dobrou práci jsme odvedli také na doskoku a měli jsme i o pět ztrát méně. Jsem rád za ten výkon, myslím, že tento basket se fanouškům musel líbit a že nás znovu přijdou podpořit ve čtvrtek. Tímto jim děkuji za skvělou kulisu, kterou nám připravili.“