Válečníci po pohárovém finále nevyzráli na Orly ani v KNBL…

prostejovBK Děčín vs Ariete Prostějov – 74:82 (19:22, 30:47, 52:64)
Děčínskému celku scházel kvůli zranění kotníku pivot Jakub Kaša; na konci druhé čtvrtiny bohužel z kurtu odkulhal s bolestivou grimasou point guard Válečníků Tony Tucker, jenž se ve druhé půli již do hry nevrátil a jeho výzbroj „zdobily“ berle. Orli přijeli na sever Čech bez nemocného Marka Sehnala a po zranění kotníku do hry zatím nezasáhl ani centr Jan Tomanec.

Děčín – Tucker, Stria, Bažant, Landa, Houška
Prostějov – Marko, Mrviš, Talley, Nečas, Švrdlík

Válečníci vstoupili do utkání na výbornou a díky úvodním pěti bodům z rukou Lukáše Bažanta brzy vedli 5:0. Orli však úvodní děčínský nápor uťali hned v zárodku – a naopak to byli oni, kdo v dalších minutách tvrdil na hřišti muziku. Nejprve Orli devítibodovou šňůrou strhli vedení na svou stranu, načež na přelomu 6. a 7 pěti punkty v podání Muže zápasu Talleyho se dostali již do dvouciferného vedení – 10:20. Naštěstí sedm bodů Jirky Jelínka v řadě přitáhlo domácí ekipu na tříbodový rozdíl, který nakonec platil i po úvodním kvartálu, po němž byl stav 19:22. Ve druhé periodě ovšem na hřišti kralovali svěřenci kouče Cholevy (celkově ji ovládli 25:11), kteří využívali také celé řady děčínských chyb a ztrát. Střelecky táhlo Hanáky v této sekvenci hry především duo Marko – Talley. A i díky jejich produktivitě tak hosté odcházeli do kabin s téměř dvacetibodovým vedením v zádech za stavu 30:47.

Po změně stran začali Vyoral a spol. z prostějovského vedení ukrajovat, ale na dostřel méně než deseti bodů (v závěru 26. minuty po dvou trefách Jakuba Houšky z pole svítil na tabuli stav 42:52) hráči Ariete svěřence Pavla Budínského nepustili. Po buzzer beateru T-Vyorala to nakonec před závěrečným kvartálem bylo 52:64. V posledním hracím období se vedení Orlů sice vyhouplo až na 16 pointů, ale hráči v bílých dresech to nezabalili a ještě zabojovali. Odměnou za jejich zlepšenou „defe“ i mušku jim bylo snížení na šestibodový rozdíl v polovině 39., kdy po trefě L-Bažanta platil stav 69:75. Těsně před koncem se Děčínští přiblížili ke svému sokovi ještě o 1 bodík, ale víc už jim Hanáci nepovolili. Děčínskou arénu tak Orli dobyli po výhře 82:74 po Nymburku jako teprve druhý tým v letošní sezoně…

V boji o 2. místo po základní části KNBL má Děčín aktuálně s Prostějovem vyrovnanou zápasovou bilanci 2:2, ale Válečníci mají o 8 bodů lepší skore z těchto vzájemných zápasů! V celkové tabulce nejvyšší soutěže mají Válečníci bilanci 28:8, Orli pak 27:9.

Body: Jelínek 19 (6 doskoků; trojky 6/3), Houška 15 (17 doskoků! → double-double – 8 útočných; 6 plusových faulů; validita 29), Vyoral 14 (6 získaných faulů), Stria 10 (6 F+; TH 6/6), Bažant 7, Bosák 6, Landa 2, Tucker 1 – Talley 22 (11 doskoků → double-double; 9 získaných faulů; 8 asistencí; efektivita 38!), Marko 16 (trojky 4/2), Švrdlík 12 (6 doskoků), Slezák 12, Šteffel 9 (4 bloky), Nečas 5 (9 doskoků), Mrviš 5, Kouřil 1; střelba 3 b.: 22/4 – 22/6; střelba 2 b.: 48/21 – 46/23; TH: 25/20 – 27/18; doskoky: 44:41 (útočné 14:11); asistence: 15:20; chyby: 26:26; ztráty: 16:9; týmová efektivita: 74:108; počet diváků: 940; nejlepší hráč utkání: Dylan Talley (Prostějov).

Zbyněk Choleva (kouč Prostějova
): „Jsme moc rádi za to, že jsme dobyli válečnickou palubovku. Bylo to těžké a tvrdé utkání. Naštěstí ten náskok, který jsme si udělali v první půli, jsme neprohospodařili. Povedlo se nám tam pár dobrých zákroků v obraně, šli jsme z toho do protiútoku, dali jsme pár lehkých košů a hráli jsme prostě dobře. Ten polštář byl dostatečně velký k tomu, i když už se nám v té druhé půlce tolik nedařilo – Děčín přitvrdil v obraně a začal nás zdvojovat na cloně s míčem. Domácí byli velmi aktivní, a to nás dostalo do problémů. Naštěstí jsme to zvládli, v pravý okamžik jsme dali trojku nebo se uvolnili pod košem, takže jsme to udrželi. Asi rozhodla vyšší úspěšnost střelby ze všech pozic a taky to, že jsme udělali méně ztrát než soupeř.“

Pavel Budínský (lodivod Děčína): „Gratuluju Prostějovu k výhře, myslím, že zasloužené, protože o naší porážce rozhodl první poločas. Bohužel v náš neprospěch hrálo to, že jsme měli 13 ztrát proti čtyřem soupeře. A musím smutně konstatovat, že některé ztráty byly z kategorie minižáků, kdy soupeři přihrajeme přímo do ruky při situaci, kdy vyhazujeme za koncovou nebo postranní čárou. Orli získali ze ,stantování´ balon a šli do situace 1 na 0, což je voda na jejich mlýn. Jsou také velmi nebezpeční útočně, protože mají spoustu hráčů, kteří jsou schopní dát koš. To je další faktor, nicméně chtěl bych svým hráčům dát kredit za druhý poločas. Tam jsme nesložili zbraně, zvýšili jsme úsilí v obraně, hráli jsme trochu lépe v útoku a lépe jsme četli hru. Při zranění Tuckera musel hru řídit Vyoral nebo někdo na pozici dvě. Bohužel střely, které bychom potřebovali proměňovat, tak jsme nedali, a naopak jsme dostali třeba trojku s klaksonem, což svědčí o sebevědomí a kvalitě hry Prostějova. Ačkoli to říkám nerad, tak za druhý poločas to pro nás bylo takové malé vítězství, protože první půle se ještě nesla v duchu finále Českého poháru.“