Válečníci díky skvěle zvládnuté třetí čtvrtině vezou výhru ze Svitav!

turi-svitavy_ValentaTuři Svitavy vs BK Děčín – 72:77 (20:15, 34:32, 49:64)
Kouč Turů postrádal v sestavě křídelníka Jana Špačka. Děčínský celek pak na východ Čech přicestoval bez dua Jakub Kaša (zranění kotníku) – Lukáš Bažant (nemoc).

Válečníci se ve svitavské hale Na Střelnici na začátku utkání spíše zastřelovali a byli to domácí, kdo v úvodu tahal za delší konec provazu – z převahy Turů pak rezonovalo vedení 10:4 v polovině 4. minuty po dvou úspěšných šestkách Vaňáka. Děčínští dokázali na tento nápor zareagovat šňůrou 9:0 korunovanou trefou kapitána Jakuba Houšky v závěru 6. na 10:13, ale z vedení se neradovali příliš dlouho, když ve finiši úvodní periody i díky dvěma trojkám Šotnara domácí opět strhli vedení na svou stranu. Do druhého kvartálu se vstupovalo za stavu 20:15 a Východočeši postupně svůj náskok dokázali vyšponovat až osm punktů, když na přelomu 15. a 16. se dvakrát zpoza perimetru prosadil Teplý – a po jeho druhé trefě svítil na tabuli stav 29:21. Další navýšení náskoku Turů však svěřenci Pavla Budínského nepřipustili a závěr první půle měli ve své režii – a do kabin se nakonec odcházelo za stavu 34:32…

Nástup do druhé půle měli Tucker a spol. výtečný a brzkou bodovou sérií 9:0 strhli vedení na svou stranu – 34:41. Zkraje 27. byl děčínský náskok již dvouciferné hodnoty a nejvyššího rozdílu dosáhl v samém závěru třetí periody, kdy po trefě J-Houšky v závěru 30. platilo skore 46:64. Tečku za třetím kvartálem na 49:64 sice udělala trojka Teplého, i přesto ale Děčínští tto herní období ovládli jednoznačně 32:15!

Tuři však nesložili zbraně a v závěrečném hracím období začali z děčínského náskoku rychle umazávat – a v polovině 37. po dvou Macelových trestných hodech se dostali na dostřel jediné trefy! – 67:70. Válečníci však naštěstí zareagovali nejlépe, jak mohli, když pěti body Luboše Strii a dvěma z rukou J-Houšky získali na startu poslední minuty zpět dvoumístné vedení – 67:77. Domácí sice ještě pěti body korigovali, ale to již nic nezměnilo na tom, že Válečníci si z východu Čech vezou výhru 77:72.

Svitavy – Šotnar, Teplý, Vaňák, Votroubek, Abercrombie
Děčín – Tucker, Stria, Bosák, Landa, Jelínek

Body: Abercrombie 24 (13 doskoků → double-double – 8 útočných; 5 plusových faulů), Šotnar 19 (5 získaných faulů; trojky 5/3), Teplý 9, Votroubek 6 (8 doskoků), Macela 6, Šindelář a Vaňák po 4 – Landa 17 (5 doskoků – 3 ofenzivní; 4 F+; TH 5/5), Tucker 15 (8 doskoků a 7 asistencí), Houška 14 (12 doskoků → double-double – 6 útočných; efektivita 25), Jelínek 14 (trojky 7/3), Stria 9, Bosák 6, Vyoral 2; střelba 3 b.: 26/7 – 15/5; střelba 2 b.: 38/19 – 48/25; TH: 17/13 – 15/12; doskoky: 31:35 (útočné 11:11); asistence: 12:19; chyby: 18:17; ztráty: 12:15; týmová efektivita: 68:92; nejlepší hráč utkání: Anthony Tucker (Děčín).

Pavel Budínský (
kormidelník Děčína): „Já jsem samozřejmě moc rád za výhru, protože ta se nerodila úplně lehce. Důvod, proč jsme dnes vyhráli, byla třetí čtvrtina – to byla jediná čtvrtina, kterou jsme hráli podle mých představ. Dalo se očekávat, že to bude taková drobná přetahovaná a že bude záležet na tom, jak velká produktivita bude u jednotlivých týmů. V prvním poločase jsme bohužel byli málo produktivní a i triviální chyby na obranné polovině při řešení některých kombinací nás stály to, že jsme v prvním poločase prohrávali o dva body. Ale bylo na nás vidět, že nejsme úplně v pohodě, že na nás porážka v Ostravě plus aktuální zdravotní lapálie, které máme, zanechaly stopy. Nicméně nástup do druhé půle byl plně v naší režii a za to jsem moc rád. Svitavy v poslední čtvrtině zabojovaly, přiblížily se až na rozdíl jednoho koše, nicméně díky trefě Luboše Strii plus dalším dvěma košům v řadě jsme definitivně domácím zavřeli naději na to, aby nás v koncovce porazili. Závěr jsme zvládli a Svitavy už na nás nenašly protizbraň.“

Stanislav Petr (kouč Svitav): „Gratuluju Děčínu k vítězství. Pavel zhodnotil utkání celkem jednoznačně a já k tomu nemám co dodat. Jsem spokojený s tím, že jsme do zápasu konečně vstoupili tak, že jsme hned nezačali prohrávat, jako tomu bylo poslední čtyři zápasy. V nich jsme se dostali okamžitě do minus deset, pak už jsme na to nereagovali dobře a dělali jsme hodně chyb. Jsem rád, že jsme zlepšili i svou hru, ale Děčín je samozřejmě silný soupeř a nebylo pro nás jednozačné vyhrát, i když vyhrát jsme chtěli. Po prvním poločase jsme ještě věřili, ale zlom nastal v té třetí čtvrtině, kdy Děčín přitvrdil obranu podobně jako v domácím prostředí. My jsme se nedostali k volným střelám a pak to bylo vše tak nějak na náhodu. Tam se zápas zlomil a jak bylo řečeno, závěry utkání rozhodují zkušenosti a jistota některých hráčů. My jsme střely neproměnili, kdežto Stria s Tuckerem ty své ano.“