Válečníci ani napočtvrté v letošní sezoně proti Opavě nezaváhali!

bk-opava_ValentaBK Děčín vs BK Opava – 82:65 (21:23, 50:32, 71:49)
Oba týmy nastoupily do utkání v kompletním složení, v děčínském dresu se po zranění třísla vrátil do sestavy rozehrávač Anthony Tucker.

Děčín – Vyoral, Stria, Bažant, Houška, Jelínek
Opava – Šiřina, Klečka, Cvek, Gniadek, Blažek

Úvod zápas byl bodově velmi plodný z obou stran. O děčínský bodový příděl se na startu utkání staral primárně Lukáš Bažant, jenž zaznamenal prvních osm bodů svého celku, a to včetně dvou trojek. Ani jednomu ze soupeřů se však nepodařilo odskočit na větší než čtyřbodový rozdíl (stav 0:4 navíc svítil na tabuli hned zkraje klání). Skore se přelévalo ze strany na stranu až do konce úvodního kvartálu, za nímž trojkou na 21:23 udělal tečku Jakub Šiřina. Ve druhé čtvrtině ovšem Válečníci svého soka drtili a trápili ho především jeho velkou zbraní, trojkami. Svěřenci kouče Budínského své vedení trpělivě navyšovali a jejich tlak vygradoval v samém závěru úvodní půle, když po Pavlu Bosákovi prohnal s klaksonem síťkou trojku i Robert Landa a do kabin se odcházelo za mohutného aplausu publika při děčínském vedení 50:32. Druhou čtvrtinu ovládli borci v bílých dresech jednoznačně 29:9!

Entuziasmus děčínské ekipě vydržel i na startu druhé půle a své vedení dokázala přehoupnout až nad dvacetibodovou hranici. V 25. minutě se opět zpoza perimetru prosadil Muž Zápasu L-Stria, načež ještě v téže minutě rozebrali Děčínští opavskou „defe“ na prvočísla a jejich pohlednou kombinaci zakončil úspěšnou dvoubodovou trefou R-Landa – a za stavu 62:39 si opavský kouč okamžitě vyžádal time, ale ani po něm děčínský tlak nepolevil. Třetí desetiminutovku uzavřel, trochu příznačně trojkou s klaksonem, Jakub Kaša, a díky jeho úspěšnému dalekonosnému projektilu se do poslední čtvrtky šlo za stavu 71:49. Ve čtvrtém kvartálu už Houška a spol. žádné drama nepřipustili a jejich vedení oscilovalo stále kolem dvacetibodové hranice, šanci předvést se navíc dostali všichni hráči z lavičky. Válečníci tak nakonec nad Slezany zvítězili 82:65, ale o druhou příčku svedou ještě tuhý boj s Prostějovem, který zvítězil v tomto kole v Ostravě o 16 punktů…

Body: Stria 17 (5 získaných míčů; trojky 4/4; validita 27), Houška 17 (dvojky 8/7), Bažant 15 (trojky 5/3), Jelínek 11, Landa 10, Kaša 5, Tucker 4, Bosák 3, Vyoral 0 (ale 8 asistencí a 5 získaných faulů) – Klečka 13 (5 plusových faulů), Cvek 11, Šiřina 9 (5 asistencí), Blažek 8, Gniadek 7 (8 doskoků), Kvapil 7, Dokoupil a Vlček po 5; střelba 3 b.: 21/12 (57%!) – 19/7; střelba 2 b.: 36/21 – 35/19; TH: 7/4 – 8/6; doskoky: 20:30 (útočné 3:10); asistence: 23:17; chyby: 19:17 ztráty: 10:15; týmová efektivita: 98:76; počet diváků: 980; nejlepší hráč utkání: Luboš Stria (Děčín).

Petr Czudek (kouč
Opavy): „Gratuluji Pavlovi a jeho týmu, který myslím odvedl velmi dobrou práci. My jsme se chtěli soustředit, protože už máme takovou přípravu na play-off, do něhož půjdeme určitě z horšího místa, takže pokud chceme postoupit, musíme podat výborný výkon na venkovním hřišti. Dneska v první čtvrtině to z naší strany nebylo úplně špatné, bohužel nás soupeř rozebral ve druhé čtvrtce, kdy jsme prohrávali hlavně v soubojích 1 na 1 a z toho vznikaly volné střely. Soupeř je nemilosrdně trestal, měl v prvním poločase výborné procento – a potom se hraje dobře, když vedete až o 20 bodů. Tam si myslím, že byl klíč toho zápasu, ve druhé čtvrtině jsme na soupeře nenašli recept. Ve druhé půlce jsme chtěli zdvojovat a přizpůsobit se bojovnosti a tvrdosti soupeře, což se podařilo. Druhou půlku jsme vyhráli, nicméně rozdíl už jsme jen kosmeticky upravili. Ostatní hráči dostali příležitost ukázat, co by mohli nabídnout.“

Pavel Budínský (lodivod Děčína): „Děkuju Petrovi za gratulaci. Chtěl bych pochválit své hráče, protože myslím, že jsme předvedli velmi kvalitní výkon. Opava je velmi dobrým týmem a mě nejvíc těší, že jsme s ní v základní části čtyřikrát vyhráli, což se nám třeba loni nepodařilo. Dnes to bylo nejpřesvědčivější vítězství – a co k němu vedlo? Po první čtvrtině jsme se museli trochu rychle adaptovat na pohyb míče, atakování ze slabé strany a útočné doskakování Opavy. V první půli měli myslím 7 útočných doskoků, my naopak nula. Druhá čtvrtina s výsledkem 29:9 byla klíčem, proč jsme si vytvořili dílčí náskok, který nás dostal do herní pohody. Tam jsem byl velmi spokojen s tím, jak jsme četli hru, pohybovali míčem a vytvářeli si střelecké pozice s famózním procentem úspěšnosti. Zkušeně jsme to pohlídali, dobře jsme bránili, měli 23 asistencí a pouze deset ztrát. Jsem spokojen a doufám, že takto budeme pokračovat, myslím, že nás trochu nakoplo i vydařené utkání s Nymburkem. Věřím, že v těchto výkonech budeme v závěru základní části pokračovat, ještě nám ale zbývají 4 těžké zápasy.“