Válečnický derby-hattrick zavšen v poháru! O Final 4 si to rozdáme s Kolínem…

sluneta-usti-nad-labem-vs-bk-decinBK Děčín vs SLUNETA Ústí nad Labem – 93:80 (29:17, 56:43, 77:59)
Děčínský celek nastoupil do utkání v kompletním složení (do utkání zasáhl i v Prostějově absentující kapitán Jakub Houška a po svalovém zranění hrál poprvé od začátku prosince snajpr Luboš Stria), mimo finální dvanáctku tentokrát zůstal křídelník Lukáš Linhart. Hostující tým přijel do Děčína pouze s osmičkou hráčů – do utkání nenastoupili ex-děčínský Admir Alič (trápí ho zánět v těle) a také kapitán Vladimír Hejl, jehož skolila viróza.

Děčín – Vyoral, Bosák, Bažant, Landa, Jelínek
Ústí – Čarnecký, Laroche, Žampach, Pecka, Vette

Válečníci vlétli do utkání ve velkém stylu a po dvou trojkách Pavla Bosáka a jednom koši Jirky Jelínka jsme již v polovině 2. minuty vedli 8:0, ale děčínský ofenzivní uragán pokračoval i v dalších minutách, když soupeře jsme zničili především trojkovými trefami (za první kvartál jsme jich nasypali do koše Ústí hned 7, z toho 3 měl na svědomí Muž Zápasu Pavel Bosák!). Nejvyšší hodnoty dosáhlo naše vedení na konci minuty 7., kdy po dvou šestkách Tomáše Vyorala svítil na tabuli stav 23:6. Pandy sice v samém závěru prvního kvartálu manko snížily, ale Kašova trojka s klaksonem na 29:17 je opět trochu zmrazila… Druhou periodu otevřel šesti punkty v řadě ex-děčínský Jan Bejček a přitáhl svou družinu na osmibodový rozdíl. Svěřenci Pavla Budínského si ovšem vzali brzy dvouciferné vedení zpět a dokázali ho navýšit až na 16 bodů. Do kabin se nakonec odcházelo za stavu 56:43…

Po změně stran opět vládli na kurtu děčínští hráči, kteří trpělivou hrou a zlepšenou muškou vyšponovali své vedení až nad dvacetibovou hranici, když na přelomu 24. a 25. minuty se zpoza perimetru prosadili T-Vyoral a J-Jelínek – a rázem to bylo 67:46. Kolem této hranice oscilovalo děčínské vedení až do konce třetí čtvrtiny, po níž platil stav 77:59. V závěrečné desetimutovce však Sluneta nesložila zbraně a na konci 32. minuty po trefě Vetteho přes hlavu se přitáhla na rozdíl deseti pointů – 77:67. Víc však svěřenci Pavla Budínského svému sokovi nedovolili a naopak sami mu opět odskočili. Zřejmě rozhodující hřebíček do ústecké rakve zatloukl v 37. minutě trojkou J-Jelínek, po jehož trefě svítil na tabuli stav 91:73.

Válečníci nakonec dovedli utkání do vítězného konce a do 5. kola Českého poháru postoupili po výhře 93:80. Nejenže letos Bosák a spol. již potřetí porazili svého severočeského konkurenta, ale navíc tedy postoupili do další fáze této soutěže, v níž vyzvou v boji o Final Four BC Geosan Kolín. Los v pátek 16. ledna pak rozhodne o tom, kdo z dvojice Děčín – Kolín získá výhodu domácího prostředí…

Body: Bosák 26 (7 doskoků; trojky 8/4), Vyoral 13 (7 asistencí), Jelínek 11 (6 doskoků; trojky 3/3), Landa 11 (TH 5/5), Houška 7, Kroutil 6 (trojky 2/2), Bažant a Kaša po 5, Stria 4, Tucker 3 (6 asistencí), Jiříček 2 – Vette 18, Pecka 15 (6 doskoků – 3 útočné; TH 5/5), Laroche 14 (7 získaných faulů a 4 zisky; validita 27), Bejček a Crowder po 9, Žampach 7, Barber 4 (6 doskoků), Čarnecký 4 (7 asistencí); střelba 3 b.: 31/13 (42%!) – 14/5; střelba 2 b.: 38/20 – 46/24; TH: 17/14 – 21/17; doskoky: 38:28 (útočné 15:8!); chyby: 23:17; ztráty: 18:19; týmová efektivita: 102:85; počet diváků: 820; nejlepší hráč utkání: Pavel Bosák (Děčín).

Ohlasy trenérů po utkání:
Martin Stavěl (1. asistent kouče Ústí): „Gratuluju týmu Děčína k zaslouženému vítězství. Děčín, tak jak je jeho zvykem a jak se stalo minimálně v posledních dvou utkáních, na nás vlétl svým typickým agresivním silovým způsobem, opět jsme si za první čtvrtinu nechali nastřílet sedm trojek, s čímž se na venkovní palubovce těžko hraje. Pro některé hráče se v plné nahotě ukázalo, že na ně tempo, ve kterém hrají přední týmy Kooperativa NBL, je evidentně větší, než na které jsou zvyklí nebo na něj stačí. Jsem za to svým způsobem rád, navíc i za to, že Děčín nic nevypustil. Při pohledu na statistiky je velký rozdíl v tom, že domácí dali 13 trojek vůči pěti našim – a zejména bych vyzdvihl 15 útočných doskoků, což znamená patnáct útoků navíc, s čímž prostě nemůžete vyhrát. Vzhledem k průběhu a hrůzostrašnému začátku je výsledek ještě opticky slušný.“

Pavel Budínský (lodivod Děčína): „Děkuju za gratulaci. O utkání asi rozhodl ten parádní vstup, to je bezpochyby. Myslím si, že základní sestava měla přesně nastavenou hlavu tak, jak jsme potřebovali otevřít utkání. Mrzí mě, že když jsme se dostali do dvouciferného náskoku, tak po prostřídání jsme začali dělat mentální chyby v obraně a hloupá rozhodnutí, ani v útoku jsme dobře nepohybovali míčem. Bylo to tím, že Ústí nás trochu přibrzdilo zónovou obranou a bylo také víc produktivní v útoku, tudíž i při poločasovém vedení jsme museli být obezřetní a nic nepodcenit. Začátek druhého poločasu byl opět v pořádku, zase jsme si vytvořili dvacetibodový náskok – a znovu, ač jsem chtěl dát prostor více hráčům, jsme hloupými ztrátami a ledabylým zakončením zpod koše připustili Ústí k tělu. Nabyl jsem ale během celého utkání dojmu, že ho máme víceméně pod kontrolou, i když stoprocentně jistí si být nemůžete. Myslím, že ta výhra je zasloužená a jsme rádi za to, že postupujeme dál.“