V Opavě jsme vybojovali první letošní venkovní výhru!

opavaBK Opava vs BK Děčín – 67:78 (14:21, 31:44, 51:58)
Opavský kouč postrádal v sestavě zraněné duo Ladislav Sokolovský – Martin Gniadek. Děčínskému celku scházel kvůli problémům s kolenem křídelník Lukáš Linhart.

Průběh zápasu:
Děčínští hráči odstartovali utkání v Opavě ve velkém stylu a brzy si vypracovali až dvouciferný náskok, když v polovině 6. minuty zakončil úspěšně nájezd Jakub Kaša – 2:12. Po oddechovém čase Slezané náš tlak otupili a dokázali se přiblížit až na rozdíl dvou punktů, když v závěru 9. minuty zůstal pod košem „zapomenutý“ Miroslav Kvapil – 14:16. Do druhého kvartálu jsme však nakonec přeci jen vstupovali s pětibodovým náskokem. Ten však dokázali domácí hráči postupně smazat a po trojce repre point guarda Šiřiny na konci 15. minuty otočili na 28:26. Time-out Pavla Budínského nám však pomohl, sedmibodovou šňůrou jsme opět získali vedení – a udrželi si ho až do konce první půle, kterou ukončil dlouhou dvojkou na 31:44 Luboš Stria.

Svěřenci Petra Czudka jako by vstoupili do druhého poločasu pokropení živou vodou. Díky bodové smršti 11:2 korunované ve 24. minutě trojkami z rukou Dokoupila a Šiřiny snížili Opavští na 42:46. Na přelomu 28. a 29. minuty byl ještě rozdíl ve skóre pouze dvoubodový, ale před poslední periodou jsme byli v plusu sedmi pointů, což se zřejmě ukázalo v dalším průběhu jako důležitý faktor. Ve 32. minutě jsme se trojkou Tonyho Tuckera odpoutali až na čtrnáct punktů – 51:65, ale domácí během následujících dvou minut polovinu ze svého manka umazali. Ještě více zdramatizovat utkání jsme však Šiřinovi a spol. nedovolili a stále si udržovali mírné vedení. Poslední hřebíček do opavské rakve pak zatloukl trojkou na začátku 39. minuty Luboš Stria, po níž už domácí utkání zdramatizovat nedokázali… Z Opavy si tedy odvážíme velmi cennou výhru, která má hodnotu 78:67.

Základní sestavy:

Opava – Šiřina, Klečka, Dokoupil, Cvek, Blažek
Děčín – Vyoral, Bažant, Stria, Kaša, Houška

Body: Blažek 22 (5 získaných faulů; trojky 7/4; TH 4/4), Dokoupil 16 (trojky 9/4), Šiřina 16 (trojky 8/4), Kvapil 6 (7 doskoků), Cvek 2 (8 doskoků), Kramný a Vlček po 2, Klečka 1 – Stria 16 (6 doskoků; trojky 2/2), Vyoral 13 (6 doskoků – 4 útočné, 5 asistencí, získaných míčů i plusových faulů; efektivita 24), Tucker 12 (5 doskoků), Houška 10 (9 doskoků), Bosák 8 (trojky 3/2), Kaša 8, Landa 6, Bažant 3, Jelínek 2; střelba 3 b.: 28/12 – 25/9; střelba 2 b.: 27/11 – 46/20; TH: 13/9 – 14/11; doskoky: 27:41 (útočné 8:18)!!!; chyby: 18:20; ztráty: 16:11; týmová validita: 66:84; počet diváků: 912; nejlepší hráč utkání: Luboš Stria (Děčín).

Názory trenérů po utkání (převzato z webu Opavy):
Petr Czudek (kouč Opavy): „Děčín měl za sebou osmihodinovou cestu autobusem, bohužel jsme toho nedokázali využít. Na palubovce to vypadalo, že jsme tím autobusem jeli sami. Opět jsme prohráli na doskoku, i když v uvozovkách jen o čtrnáct, což je zatím nejmenší rozdíl v letošní sezoně. Nedařilo se nám mít neutrální míče. Chtěli jsme soupeře předčit v bojovnosti -a to se nám až tak nepovedlo, navíc někteří hráči v útoku přecházeli pozice. Je taky pravdou, že stahování soupeřova náskoku nás stálo dost energie. Musíme se zvednout a bojovat dál.

Pavel Budínský (trenér Děčína): „První výhra venku se vždycky počítá, zvlášť když Opava bude doma silným týmem. Je úžasné hrát v tomhle prostředí. Na rozdíl od předchozích zápasů jsme začali dobře, to nám dodalo energii. Ale jak to u nás chodí, neumíme kontrolovat vývoj utkání, chvíli jsme hazardovali s výsledkem. Opava nás začala zdvojovat, hrála vytáhlý pressing, nebyli jsme chvíli schopni na to zareagovat.“