Skvělý výkon a frenetická atmosféra DC tifosi dotáhly Válečníky k derby-výhře!

sluneta-usti-nad-labem-vs-bk-decinSLUNETA Ústí nad Labem vs BK Děčín – 74:86 (20:28, 37:48, 57:76)
Ústeckému kormidelníkovi Martinu Stavělovi scházel v utkání zraněný point guard Hernst Laroche. Děčínský celek byl kompletní, mezi vyvolenou dvanáctku se tentokrát nedostal pivot Dan Hendrych.

Válečníci vstoupili do prvního letošního derby o krále severu ve velkém stylu a brzy získali velmi solidní náskok. Po trefách forwardů Jiřího Jelínka a Jakuba Houšky (který mimochodem za úvodní kvartál nasázel 11 punktů!) jsme se na přelomu 7. a 8. minuty dostali již do dvouciferného náskoku – 11:21. Do konce úvodní periody sice Pandy z našeho vedení tři bodíky umazaly, ale nástup do druhé čtvrtiny jsme měli přímo snový. Ve 14. minutě Lukáš Bažant skóroval nejprve zpod koše a následně prohnal síťkou dvě šestky, čímž zvýšil na 22:40. V dalších minutách se ale dění na kurtu úplně otočilo a jasně navrch měli Ústečtí, kteří se zásluhou šňůry 12:2 přitáhli v polovině minuty 18. na osmibodový rozdíl – 34:42. Po oddechovém čase jsme se ale v závěru úvodní půle naštěstí tlak domácích otupili a do kabin nakonec odcházeli s jedenáctibodovým vedením v zádech – 37:48.

Zřejmě rozhodujícím se pro další vývoj klání stal vstup do druhé půle, kdy oba sokové do koše sypali jeden koš za druhým, ale postupně do černého mířili mnohem přesněji Bosák a spol., naopak domácím trochu zvlhnul střelecký prach. Naše vedení tedy narůstalo a nad hranici dvaceti pointů se vyšplhalo v polovině 28. minuty po „and onu“ Lukáše Bažanta – 50:71. Do závěrečné desetiminutovky nakonec děčínští hráči nastupovali za stavu 57:76, což jim dávalo velmi dobré vyhlídky na ukořistění ústeckého skalpu. Ve skvostné atmosféře si Válečníci v poslední čtvrtině již bez problémů udržovali náskok, který stále osciloval kolem dvacetibodové hranice, a žádné drama již nepřipustili.

Po vítězství 86:74 tak mohli svěřenci Pavla Budínského s početnou enklávou svých fans oslavit první letošní zvládnuté severočeské derby! A oslava tohoto vítězství byla vskutku vydařená, když kromě klasické děkovačky předvedli všichni hráči vtipnou scénku, jak veslují.

Ústí – Čarnecký, Rahon, Alič, Vette, Barber
Děčín – Vyoral, Bažant, Stria, Kaša, Houška

Body: Vette 18 (6 doskoků i plusových faulů), Rahon 14 (5 získaných faulů), Čarnecký 11 (7 asistencí; trojky 3/3), Barber 10 (7 doskoků), Žampach 7 (6 doskoků), Pecka 6 (7 doskoků – 5 útočných), Alič 5, Pokorný 3 – Houška 21 (8 doskoků – 4 útočné; 4 získané fauly; TH 4/4; efektivita 28), Bosák 17 (dvojky 9/7), Bažant 12 (trojky 3/2), Vyoral 10 (7 doskoků a 5 asistencí), Kaša 8 (trojky 3/2), Tucker 7, Jelínek 4, Stria 3 (5 asistencí), Jiříček a Kroutil po 2; střelba 3 b.: 10/5 – 25/9; střelba 2 b.: 55/24 – 49/26; TH: 21/11 – 9/7; doskoky: 36:37 (útočné 14:14); chyby: 14:22; ztráty: 16:12; týmová validita: 79:92; počet diváků: 1520; nejlepší hráč utkání: Jakub Houška (Děčín).

Názory trenérů po utkání (zdroj: sport.idnes.cz):
Martin Stavěl (kouč Ústí): „Děčín nás předčil v nasazení a agresivitě. Hrál, co mu rozhodčí povolili. Pokud dobře bráníte, získáváte balony a jdete i za odraženými, pramení z toho sebevědomí v útoku – což soupeř ukazoval. Byli jsme schopní se mu rovnat jen ve 2. čtvrtině, kdy jsme stáhli ztrátu na deset. Ale Děčín po přestávce nepřipustil komplikace.“

Pavel Budínský (trenér Děčína): „Tohle derby soutěž okořenilo. Pěkné utkání v krásné kulise. Od začátku jsme se snažili hrát kvalitní týmovou obranu, nepustit domácí do komfortních střel. Drželi jsme se naší identity v tempu a rychlosti. Když Ústí snížilo, zase jsme rozfoukali vítr do našich plachet. Cenná výhra na horké půdě!“