Rubriky
Zprávy

Neplňte bazény z vodovodu, poteče břečka, žádají vodárny kvůli suchu

voda kouhoutek_alesoSeveročeská vodárenská společnost vyzvala odběratele, aby nenapouštěli zahradní bazény z vodovodu. Teplé počasí a sucho totiž zvyšuje spotřebu, protože lidé masivně zalévají zahrádky. Kvůli tomu z kohoutků leckde teče žlutá břečka.

„Neopatrným napouštěním bazénů může dojít k náhlému zrychlení průtoku vody v potrubí a tím ke stržení usazenin ve vodovodním řadu,“ vysvětluje mluvčí vodárenské firmy Iveta Kardianová. Upřesnila, že kvůli takovým problémům už firmě volalo mnoho lidi, kteří chtěli vědět, jestli někde není porucha.

„Často přitom nevolají ti, co bazény napouštějí, ale sousedé, jimž najednou teče málo vody nebo je zakalená. Majitelé bazénů si neuvědomují, že potíže mohou mít i lidé v jejich okolí,“ říká Kardianová.

Vodárny proto lidem nabízí, že jim bazén napustí z cisterny. Lákají je na to, že ušetří čas, protože osm kubíků vody do bazénu vyteče za osm minut.
„Navíc v takovém případě zákazník neplatí jako u vody z kohoutku vodné a stočné, ale jen vodné, takže téměř polovinu ceny ušetří a v bazénu bude mít vodu se zaručenou pitnou kvalitou,“ upozorňuje Kardianová.

Sucho trvá od začátku roku
Sucho panuje už od zimy, kdy bylo jen minimum sněhu. Průtok v Labi je už týden pouhých 101 až 103 kubíků za sekundu a hladina Labe na vodočtu v Ústí nad Labem ukazuje pouhých 150 centimetrů. Lodě kvůli suchu nemohou už několik dní vyplout.

„Takhle málo vody bylo v červnu v Labi naposledy v roce 1965. A to byl 8. června Medard, kdy je normálně vody dost a dost,“ poznamenal ředitel Povodí Dolní Labe Jindřich Zídek.

Vůbec nejvíc ohrožené suchem je teď v Ústeckém kraji Podbořansko, Lounsko a Žatecko v dolním Poohří. Naděje na změnu v nejbližších dnech přitom není velká, pršet nebude.

„Problém je, že srážkový deficit už trvá prakticky od začátku letošního roku a v posledních třech týdnech se ještě zvýraznil,“ říká meteorolog Radek Tomšů.

Od začátku roku na ústeckém Kočkově spadlo jen 220 milimetrů srážek a z toho 100 milimetrů při dvou květnových bouřkách. Jenže tato voda rychle odtekla a deficit srážek neovlivnila.

„Když bouřky odečteme, zbývá 120 milimetrů srážek za 5 měsíců, to je hodně málo. Běžné rozpětí pro toto období je 170 až 300 milimetrů srážek,“ doplnil Tomšů.

Autor: Andrea Angermannová
Zdroj: http://usti.idnes.cz/