Rubriky
Zprávy

Na severu Čech od Nového roku podraží pitná voda

voda kouhoutek_alesoPo informacích, které řadu lidí navnadily na to, že příští rok klesnou platby například za elektřinu nebo zemní plyn, přichází na severu Čech špatná zpráva. Až o necelá čtyři procenta totiž zdraží voda. Domácnosti tak za jeden kubík zaplatí 92 korun a 46 haléřů.

Zdražení vody mají podle Severočeské vodárenské společnosti na svědomí nutné investice do vodovodního řadu a nebo čistíren odpadních vod.

Kubík pitné vody bude od nového roku stát 47 korun a 30 haléřů. Spolu se stočným, které podraží na 45,14 korun celkové zaplatíme 92 korun a 46 haléřů za kubík vody.

Autor: Jan Bachorík
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever

 

Severočeši zaplatí za vodu rekordních 92,46 Kč, podle firmy stále málo

Voda na severu Čech, která patří k nejdražším v Česku, opět zdraží. Severočeská vodárenská společnost oznámila, že kubík bude příští rok stát o 3,48 koruny víc než letos. Cena pro domácnosti tak stoupne o 3,9 procenta na rekordních 92,46 Kč včetně DPH. Firma zdražení zdůvodnila nutností investic.

„Cena vody je na samé spodní hranici možného cenového rozpětí, abychom neohrozili fungování vodohospodářského majetku a byli jsme i nadále schopni zajistit zásobování obyvatel pitnou vodou a odvádění a likvidaci komunálních odpadních vod,“ tvrdí generální ředitel firmy Bronislav Špičák.

Zdražení je výsledkem jednání se starosty 458 obcí, které jsou akcionáři firmy. Starostové tlačili na to, aby se cena příliš nezvyšovala. Loňský odhad zdražení pro rok 2014 byl totiž 5,9 procenta a podnikatelský záměr, schválený akcionáři, umožňoval zdražení až o 7,5 procenta.

„Hledali jsme společně kompromisy na straně potřeb do obnovy majetku s ohledem na sociální únosnost ceny vody,“ podotkl mluvčí Severočeské vodárenské Jiří Hladík.

Cenu firma zvedla přesto, že růst nákladů v příštím roce předpokládá díky snížení cen energií a efektivnějšímu nakládání s odpady jen na úrovní 1,42 procenta. Argumentuje mimo jiné tím, že s útlumem průmyslu stále klesá spotřeby vody a náklady na údržbu potrubí se tak rozpočítávají na méně litrů. Na příští rok odhaduje snížení spotřeby o 2,37 procenta.

„Počet obyvatel přitom nestoupá, jen migrují v rámci území, proto zvýšení spotřeby domácností nelze očekávat. Naopak klesá hustota osídlení a tím rostou náklady na připojení jednoho obyvatele, protože připojit čtyřicet obyvatel v deseti rodinných domech je nesrovnatelné s připojením čtyřiceti obyvatel v jednom obytném domě,“ argumentuje Hladík.

Cena stále nepokrývá skutečnou potřebu obnovy, tvrdí firma
Faktem ale zůstává, že tak drahá voda jako na severu Čech jinde v Česku téměř není. Od roku 2008 už zdražila o více než polovinu.

„Nejsme obec pro pár set obyvatel s vlastním zdrojem pitné vody a jednou malou čistírnou odpadních vod, která opomíjí tvorbu zdrojů na obnovu majetku a do svých sítí neinvestuje. Máme splněné všechny legislativou vyvolané investice do rekonstrukcí čistíren odpadních vod, zatímco ostatní vodárenské společnosti to ještě čeká a dojde u nich ke skokovému zdražení ceny vody,“ obhajuje cenu Hladík.

Vypočítává, že za uplynulých dvacet let firma prodloužila síť vodovodů o 25 a kanalizací o 56 procent a počet čistíren zvýšila z 84 na 201.

Zdražování tak na severu Čech podle všeho bude pokračovat i v dalších letech.

„Finanční prostředky získané z vodného a stočného stále nepokrývají skutečnou potřebu obnovy podle stavu infrastruktury. Vodohospodářský majetek je daleko za svou životností a za současného tempa budeme potřebovat na celkovou obnovu majetku 133 let,“ dodal Hladík.

Autor: Aleš Horáček
Zdroj: http://usti.idnes.cz/