Dobrá svačina v Děčíně

dobra-svacinaUž nemusíte přemýšlet, co udělat svému školákovi ke svačině, už mu nemusíte dávat peníze a trnout, zda si za ně nekoupí namísto svačiny třeba sladkost. Bývalá novinářka Alice Klaubenschalková se svým manželem Jiřím chtějí, aby děti jedly zdravě a přitom levně. Děčínským rodinám proto začali nabízet ve městě ojedinělou službu. Svačinu dětem vyrobí, zabalí a dovezou až do školy.

Jak se stane, že z celkem úspěšné novinářky se stane výrobce dětských svačin?
Z postu šéfredaktorky Děčínského deníku jsem odešla proto, že jsem v této práci už neviděla žádný smysl, další novinařina byla fajn, ale bohužel místo mně a další padesátce lidí zrušili a já se ocitla na úřadu práce. A co si budeme povídat, v regionu sehnat novinářskou práci, a navíc v mém věku, není vůbec jednoduché, respektive spíš žádná není. Aby nebylo všem hrůzám konec, o práci přišel i manžel. Výroba svačin se mi proto zdála ideálním řešením, zaměstná nás oba. A taky vím, že spousty rodičů svačiny dětem nedělají, raději jim dají peníze a děti si pak namísto svačiny kupují sladkosti, párky v rohlíku a podobně. A automaty ve školách asi taky nenabízejí to pravé a hlavně denně čerstvé. Proč tedy nenabídnout něco, co jiný nenabízí.

Jak systém Vyrobíme, zabalíme, dovezeme funguje?
Je to velmi jednoduché. Rodiče si v našem e shopu, který najdou na stránkách www.dobrasvacina.eu objednají svačiny pro své dítě na týden až čtyři, zaplatí převodem a o další se nemusejí starat. Samozřejmě mohou objednat i na jednotlivé dny, ale to se jim prodraží. Jejich ratolest dostane svačinu lidově řečeno až pod nos. Pokud by někdo nechtěl platit bezhotovostně, lze se domluvit, že k nám zajde a svačiny uhradí na místě. Ale bezhotovostní platby samozřejmě preferujeme.

A co když svačiny budou chtít i dospělí?
Budeme jedině rádi. Máme kategorii pro malé a větší jedlíky, takže svačina by měla stačit i dospělému. Objednají stejným systémem. Nabídku chceme postupně rozšiřovat o svačiny na jednotlivé dny, to ale až poté, jak se nám současný projekt osvědčí.

Kam všude svačiny budete dovážet?
Po Děčíně a blízkých obcích.

Jenže děti jsou mlsné a leckterý rodič si řekne, že zdravé svačiny jeho dítě jíst nebude.
To je sice pravda, ale měl by to každý vyzkoušet alespoň na týden. Když jsem jídelníček konzultovala s děčínskou dětskou lékařkou Jaroslavou Lešanovskou, moc se jí líbil a kdyby ona měla dítě ve škole, objednala by. Má totiž zkušenosti s tím, že děti nesvačí dobře, nebo nesvačí vůbec, z čehož plynou jejich různá onemocnění a obezita. A navíc. V kolektivu chutná, když bude jíst jedno dítě, další se přidá.

Co konkrétně nabízíte?
Je to vždy pečivo, z největší části celozrnné, kváskový chléb, žitný chléb a podobně. Na něm děti dostanou tvarohové, sýrové a další pomazánky, nebo třeba vejce, kousky pečených kuřecích prsou a vždy ovoce či zeleninu. V zimě budeme nabízet spíše saláty než jednotlivé kusy ovoce. V jídelníčku nenajdete tavené sýry či salámy, pokud je tam uzenina, tak to bude kvalitní šunka.

Ale k takové výrobě potřebujete prostory, investice.
Měla jsem to vymyšlené úplně jinak. Chtěla jsem svačiny jen rozvážet, dodával by nám je některý z děčínských výrobců. Bohužel jejich ceny byly tak vysoké, že by se svačina dětem, tedy spíše rodičům, značně prodražila. Proto jsem začala shánět prostory, kde bychom svačiny sami vyráběli. Ani to se mi ale dlouho nedařilo. Pomohl až majitel realitní kanceláře SKZ REAL Petr Zdobinský a nabídl nám v Tržní ulici v Děčíně bývalou restauraci s kuchyní za velmi příznivou cenu a my mohli začít. Samozřejmě bez dotace, kterou mi poskytl úřad práce, by to taky nešlo. A protože máme k dispozici celou restauraci, už se nám v hlavně rodí plán na další aktivitu.

A to se nebojíte, že podnikání nepůjde?
Že bych měla klidné spaní, to rozhodně říct nemůžu. Ale vzhledem k tomu, že jsem životní optimista a že na svém podnikání fakt nechci „rejžovat“, tak věřím, že to vyjde. Vždyť to je služba, která není drahá, rodičům odpadne starost, co dát dítěti ke svačině a taky to může být krůček k tomu, že děti začnou jíst zdravě. Každé šesté dítě v Česku je obézní. Takže když k našim svačinám přidají pohyb, v rodině začnou jíst zdravěji, číslo může klesnout.

Zdroj: fcb message

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)