Před lety slíbil Zeman lidem v Janské práci, teď tam dostal 92 procent

Janská na Děčínsku patří mezi více než dvacítku obcí, kde Miloš Zeman v prezidentské volbě získal přes devadesát procent hlasů. Ze 117 voličů mu jich ve vesnici dalo hlas 107, tedy bezmála 92 procent. Podle tamního starosty totiž místní doufají, že jim Zeman pomůže najít práci.

Práci v Janské marně hledá každý pátý a místní v Zemanovi vidí naději. „Kdyby nám to pomohlo, klidně mu dáme titul Zlaté vejce ze zdejší drůbežárny,“ glosuje nelehkou situaci v Janské starosta Oldřich Kubec. On sám proto Zemana volil také.

„Lidé si vzpomněli, jak je Zeman před parlamentními volbami v roce 2010 přesvědčoval, že má nápady, jak sem přesunout výrobu. Lidé se chytají čehokoli a on jim tehdy vlil trochu optimismu,“ vysvětluje Kubec Zemanovu vysokou podporu v obci.

V Janské věří lidé Zemanovi přesto, že od jeho slibů uplynuly více než dva roky.

„Doufají, že když se dostane do tak vrcholné funkce, opravdu pomůže. Spoléhají na to. Říkají, kdo jiný by nám měl pomoci než prezident. On je dobrý řečník a nyní sklidil to, co tenkrát zasel,“ poznamenal Kubec.

V Ústeckém kraji Zeman získal podobnou podporu i v Pětipsech na Chomutovsku, kde dostal 90,9 procenta hlasů.

Schwarzenberg uspěl hlavně tam, kde volili lidé odjinud
Naopak Karel Schwarzenberg zaznamenal největší úspěch v Ústeckém kraji v Loučné pod Klínovcem, 73,87 procenta hlasů. Ovšem skoro polovinu ze 149 lidí, kteří přišli k volbám, tvořili turisté z lyžařského areálu.

„Ale i většina našich obyvatel volila Karla Schwarzenberga. Jsem na to pyšná. Líbila se nám jeho věcná a klidná kampaň,“ říká starosta Loučné Jana Müllerová.

Schwarzenberg zvítězil i v dalších horských obcích s rekreačními areály. Přes 70 procent získal také na Moldavě u Teplic v Doubici na Děčínsku, ale i v Bělušicích na Mostecku, kde je věznice a vězni nejspíš sázeli na to, že se dočkají amnestie spíše od něj, než od Zemana.

Autor: Artur Janoušek
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Tags: