Epické drama s megasmolným finišem pro Válečníky…

BK Prostějov vs BK Děčín – 75:74 (15:25, 32:42, 48:50)
Do Zápasu číslo 3 opět nastupovali Orli bez kapitána Jaroslava Prášila (který však podle nedávných zpráv nemusí na operaci a v případě postupu do finále by prý ještě letos mohl naskočit do hry); děčínský celek opět nastupoval v „plné polní“ odhodlaný urvat druhý bod v sérii.

Skóre utkání sice otevřel trefou z odskoku Pavel Houška, ale domácí rychle kontrovali a po Nicholsonově koši a trojce Panduly vedli 5:2. Začátek zápasu se hrál ve vysokém tempu a brzy začali mít navrch Válečníci mohutně podporovaní skupinou svých fans – nejprve otáčel na konci 3. minuty kapitán Jakub Houška na 5:6 a tím jako by nastartoval i ofenzivní choutky svých spoluhráčů – v polovině 5. minuty skóroval obloučkem Ell Sanders (7:13) a v 7. minutě přes těsnou Smithovu obranu prohnal síťkou trojku Luboš Stria (11:19). Zaskočení Orli se na žádnou odplatu do konce úvodního kvartálu nezmohli a po deseti minutách jsme tak vedli dvouciferným rozdílem! – 15:25.

Účet druhé periody sice okořenil koš Ella, ale další minuty patřily loňské reprezentační čtyřce Kamilu Švrdlíkovi – hlavně díky jeho sedmi bodům se manko Hanáků ztenčilo v 15. minutě na čtyři body (24:28). Jenže Válečníci se opět vyburcovali a zlepšenou střelbou svému sokovi utekli – díky čtyřem bodům Pavla Houšky, trojce Pomikálka a jednomu koši Ella jsme se zkraje 17. minuty vyšvihli do třináctibodvého vedení (24:37) a na nastalou situaci zareagoval okamžitě kormidelník Orlů Zbyněk Choleva oddechovým časem. Po něm se sice jeho svěřenci nadechovali k závěrečnému náporu – povedlo se jim však jen snížit, takže po úvodní dvacetiminutovce byli vpřed o deset punktů Děčíňáci – 32:42…

V „orlím hnízdě“ pálili z borců v bílém v první půli nejpřesněji pivoti Kamil Švrdlík s Cadri-Nicholsonem (oba po sedmi bodech) a o jeden pointík zpět zůstal slovenský reprezentant Dušan Pandula; na děčínské straně vládlo desetibodové duo Pavel Houška – Ell Sanders, kterému zdatně sekundoval s osmi body Tomáš Pomikálek.

Po návratu z poločasových porad a debat se do ofenzivy vrhla doslova po hlavě ekipa kouče Cholevy– díky šňůře 10:2 korunované nájezdem Smithe snižovali domácí v polovině 24. minuty své manko na pouhé dva body (42:44), což nenechalo chladným ani děčínského lodivoda a ten si vzal okamžitě time-out. Po jeho skončení sice prolomil ofenzivní trápení našeho celku Dwight Burke, ale dlouhodobější progres nenastal – i pro domácí se však situace výrazně zkomplikovala, když v minutě 25. si jediný klasický rozehrávač Orlů Venta udělal 4. faul… V polovině 27. minuty díky dvěma šestkám Ella jsme stále drželi čtyřbodové vedení (44:48), které se však do konce třetího kvartálu ztenčilo na polovinu – 48:50…

… a brzy se dokonce úplně znegovalo – to když závěrečnou čtvrtku odstartoval úspěšný nájezd Petersona (50:50). Následně se zpoza perimetru prosadil Tomáš Pomikálek a začala přetahovaná o každý bodík! Na konci 36. minuty srovnal dvěma trestnými hody Pandula (63:63); v polovině 38. minuty zavěsil po nájezdu Smith (67:65), ale pevné nervy ukázal na druhé straně Luboš Stria a trojkou zvrátil stav na 67:68; minutu a dvanáct sekund před závěrečnou sirénou se do vzduchu zavěsil opět Smith a neomylně skóroval (71:68).
Po děčínském „oddecháči“ dokázal trojkou opět srovnat Ell (71:71). Následně se prosadil Pandula a na tahu byli Válečníci – a ty 14 vteřin před koncem málem spasila trojka Pavla Houšky (73:74); uběhla však polovina času do závěrečného hvizdu a dalším nájezdem se prosmýkl ke koši Smith a opět se nemýlil (75:74).

Tuhá bitva na prostějovském kurtu přivedla do varu i fanoušky obou táborů – šanci na zvrat ve skóre dostali Děčíňáci ještě jednu, jenže: Ell Sanders vyhodil míč z autu na útočné polovině, ale Pavlu Houškovi smolně míč vyklouznul z rukou a bylo po nadějích… Orli se tedy ujali vedení v sérii 2:1 a v pátek budou mít mečbol na ukončení celé série – my však zdaleka nic nevzdáváme a budeme ještě bojovat!

Základní sestavy:
Prostějov – Venta, Smith, Pandula, Peterson, Nicholson
Děčín – Sanders, Stria, Alič, J. Houška, P. Houška

Statistické údaje:
Střelci: Smith 21, Peterson 15 (+ 6 doskoků), Nicholson 15 (15 doskoků! -> double-double a 6 získaných faulů; validita 30), Pandula 12 (+ 5 doskoků a 3 zisky), Švrdlík 7, Slezák 3, Pelikán 2 – P. Houška 20, Sanders 15 (+ 4 doskoky a 6 získaných faulů), Pomikálek 13 (+ 6 doskoků), Stria 12 (trojky 3/3), Burke 9 (+ 11 doskoků a 5 získaných faulů), Alič 3, J. Houška 2; střelba 2 b.: 49/26 – 42/19; střelba 3 b.: 15/3 – 19/9; TH: 18/14 – 12/9; doskoky: 31:32 (útočné 10:6); chyby: 18:20; ztráty: 11:13; týmová validita: 72:76.