USK potřetí na kolenou – a v semifinále jdeme na Orly!

Děčínský celek měl před třetím vzájemným zápasem mečbol, o který se od prvních minut rvala kompletní ekipa Válečníků; zato hostující celek přijel o naději na minimálně prodloužení série bojovat bez ex-plzeňského rozehrávače či menšího křídla Milana Soukupa, jehož „výzbrojí“ na lavičce byly tentokrát berle…

Hned zkraje utkání ukázali děčínští fans, proč jsou tak výjimeční – na pokyn bubeníků vestoje povzbuzovali a skandovali až do doby, než vstřelili Válečníci první koš; to se zadařilo Luboši Striovi, který stejně jako před ním Hruban se prosadil za tři body. V dalším průběhu prvního dějství však vinou především špatné střelby tahali za kratší konec provazu právě svěřenci Pavla Budínského a Pražané si udržovali mírné vedení – na konci 4. minuty to bylo po Votroubkově koši z odskoku 5:7 a o necelé tři minuty nato po Sedmákově dvojce 10:13. V poslední minutě se sice borcům v bílém podařilo dokonce otočit, ale razítko první čtvrtině dal nakonec koš Cveka – a průběžný stav byl 14:15 z děčínského pohledu.

Po bodově nepříliš plodné první čtvrtce se zkraje té druhé rozpoutalo na kurtu doslova střelecké peklo, kde se oba týmy neustále přetahovaly o vedení – v polovině minuty 13. se smečí prosadil Pavel Houška (22:21); následně se ovšem dostali do tříbodového vedení opět vysokoškoláci. Na konci 16. minuty se podařilo sice otočit Aličovi, ale jako blesk z čistého nebe se na hřišti místo Šotnara objevil další benjamínek Lukáš Feštr, jehož trojka strhla vedení na stranu USK. Náskok soupeře vzrostl až na šest bodů a už už to vypadalo, že tímto rozdílem skončí i úvodní půle. Nakonec však ještě přesně za tři zamířil Burke a zmírnil naše poločasové manko na 32:35.
V první dvacetiminutovce se na domácí straně nejvíce střelecky dařilo právě Dwightu Burkeovi (7 bodů) a dvěma šestibodovým skórerům Aličovi a J. Houškovi – Pražany táhl opět slovenský snajpr Peter Sedmák (8 punktů), kterému při zranění Soukupa trochu překvapivě nejzdatněji sekundovala se 7 body talentovaná jednička vysokoškoláků Lukáš Feštr.

Stejně jako úvodní půle skončila, tak začali i ta druhá – trojkou Burkea, který se však s jednou úspěšnou střelou nespokojil a o chvíli později prohnal síťkou další, která otáčela skóre v náš prospěch (38:36). Jenže hosté naši úvodní euforii rychle zchladily, okamžitě našly rychlou odpověď a v čase 23:20 si po trojce Slavíka na 40:47 vzal kouč Budínský okamžitě oddechový čas. I po něm však pokračoval náš útlum a borci z metropole se na konci 25. minuty po další trojce – tentokráte z rukou Hrubana – dostali do dvouciferného vedení (42:52). Tento průběh se však pranic nelíbil více než tisícovce přítomných, která začala Válečníky mohutným povzbuzováním hnát za obratem – a tato podpora se rozhodně neminula účinkem! Zkraje 28. minuty nejprve snižoval nádherným dunkem Tomáš Pomikálek (50:54) a šanci otočit měl poslední střelou Ell Sanders – i když se jeho trojka neujala, manko jsme dokázali snížit na 54:56…

… a tlak děčínské ekipy pokračoval i nadále – po dvou koších Pavla Houšky a trojce Luboše Strii jsme záhy vedli 61:56. Po otočení skóre v náš prospěch se děčínská hra zklidnila a vedení mělo konstantní hodnotu – to jen podtrhuje stav ze začátku 36. minuty, kdy se prosadil za dva Ell Sanders (65:58). Pomyslný hřebíček do rakve soupeře zasadil zřejmě na konci 38. minuty Pavel Houška, který se trefil zpoza perimetru v poslední vteřině časového limitu! a zvyšoval na 70:62… Hráči si závěr utkání užívali společně se svými skvělými diváky, kteří jim „standing ovationem“ poděkovali za výhru 76:67 a postup do semifinále, kde vyzveme v ostrém souboji obhájce stříbra z Prostějova!

Děčín – Sanders, Stria, Alič, Pavel Houška, Burke
USK – Šotnar, Hruban, Slavík, Sedmák, Votroubek

Statistické údaje:
Střelci: P. Houška 17 (+ 6 doskoků, 4 získané míče a 3 asistence), Burke 16 (+ 8 doskoků; trojky 5/3), Stria 11 (+ 4 asistence), Pomikálek 8 (dvojky 5/4), Alič 6, J. Houška 6 (+ 7 doskoků), Sanders 6 (+ 5 asistencí i 5 doskoků a 4 získané fauly), Soukup 6 – Sedmák 21 (+ 7 doskoků, 4 asistence i získané fauly), Hruban 12 (+ 5 asistencí, ale střelba 14/4), Feštr 7, Slavík 7, Votroubek 7 (+ 12 doskoků a 4 bloky), Šotnar 5 (+ 5 asistencí), Mareš 3, Vocetka 3, Cvek 2; střelba 2 b.: 42/22 – 38/21; střelba 3 b.: 23/7 – 23/7; TH: 20/11 – 7/4; doskoky: 36:31 (útočné 10:5); chyby: 15:21; ztráty: 6:12; týmová efektivita: 96:71; počet diváků: 1100; nejlepší hráč zápasu: Pavel Houška (Děčín).

Pavel Budínský (kouč Děčína): „Ještě nebudu hodnotit sezonu, za což jsem moc rád, protože tím, že jsme postoupili do dalšího kola, máme před sebou i další sérii – a to byl náš cíl před sezonou i ten současný, kdy jsme se ve třech zápasech změřili s USK. Konkrétně k dnešnímu utkání – já myslím, že si oba týmy zasloužily vyhrát. USK jednoznačně ukázalo od začátku, že sem přijelo s velkým odhodláním, a já myslím, že ta situace kolem toho utkání a fanoušky nám natolik zamotala hlavu, že jsme od začátku tahali za kratší konec lana. Nicméně musím vyzdvihnout náš vítězný duch během celého zápasu, protože my jsme opravdu chtěli tu sérii ukončit doma a už jsem u svých hráčů dlouho neviděl takovou řekl bych buldočí, houževnatou povahu v tom, že i když jsme ztráceli už deset bodů ve třetí čtvrtině, tak jsme zkrátka zatli zuby a věřili jsme tomu, že jsme schopní to zlomit. Klíčové bylo, že jsme se dotáhli na dva body po třech čtvrtinách a mám pocit, že naše obrana, která prostě zapnula na ty nejvyšší obrátky – a pětice, která v ten okamžik bránila, byla tím důvodem, proč jsme dnes vyhráli, a pochopitelně jak jsme šli přes USK, tak si myslím, že to celkové tempo i pozitivní atmosféra od opět fantastických fanoušků nás prostě dohnaly k vítězství a k celkové bilanci 3:0, která ještě nikdy za mého působení v Děčíně nebyla – to je pro nás velmi zajímavá vizitka… Jak jsem řekl, USK dneska hrálo velmi dobře, trestalo každou naši chybu a bylo to opravdu obtížné, jelikož jsme hráli tři zápasy a soupeř hrál vesměs pořád zónovou obranu, což není příliš typické. To nás zpomalovalo a nutilo do těžkých střel. Museli jsme pochopitelně čeli tlaku vyšší sestavy pod košem a střelecké potence hráčů na perimetru. Nejcennější je, že jsme to zvládli, protože vyhrávat takovéhle zápasy se uznává a cení, když se vám nedaří podle vašich představ… Gratuluju jim k sezoně a nám přeji zdraví a trochu lepšího útočného potenciálu proti dalšímu soupeři.“

Ken Scalabroni (kouč USK): „Gratuluji Děčínu a Pavlovi k výhře. V průběhu celé třízápasové série se ukázalo, že Děčín byl lepším týmem a postup si zasloužil. USK se snažil udělat maximum a udělal to, co bylo potřeba, ale na výkon Děčína to nestačilo. Pro mě je to zvláštní – přirovnám to, jako kdybyste jeli rychlostí tisíc mil za hodinu, chodili na tréninky, dělali všechny nezbytné věci okolo včetně regenerace a tak dále – a najednou se ten vlak zastavil, což se stalo dneska, protože sezona pro nás skončila. Nicméně je potřeba to přijmout a tu hořkou pilulku spolknout. Nyní se vrátíme domů a budeme refektovat celou sezonu, celý vývoj, co se stalo v sezoně dobře a co naopak ne. Mám pocit, že to byla dobrá sezona, protože hrajeme především s českými hráči, kteří odvádějí dobrou práci. Nikdo příliš neočekával, že se dostaneme do top šestky; a navíc jsme skončili třetí v poháru. Pokud se budu bavit o jednotlivcích, máme tam nejlepšího skórera, hráčem s nejvyšším počtem asistencí, nejlepšího trojkaře. Je potřeba mluvit především o těchle mladých hráčích (jako Šotnar či Mareš) a třeba příště budeme v takové situaci, v jaké byl Děčín dnes, kdy budeme mít na to se posunout v té sérii dál. Chtěl bych poděkovat lize za spoustu dobrých zápasů, chtěl bych také poděkovat Děčínu za atmosféru, pogratulovat a popřát jim hodně štěstí v té další sérii.“