Rubriky
Zprávy

Některá města v severních Čechách zatím veřejnou službu nevyužívají

Bereš dávky, musíš odpracovat týdne dvacet hodin ve veřejné službě. Tuhle povinnost nezaměstnaným od počátku letošního roku stanovuje nový zákon. Ministerstvo práce a sociálních věcí si od toho slibuje, že se podaří do konce roku zaměstnat v celé republice padesát až šedesát tisíc lidí. Jenže skutečnost je oproti ministerským představám zatím poněkud jiná.

„Stát nám dává peníze, takže my musíme pro stát taky něco udělat. Chceme ukázat všem, že pracovat umíme. Jsem schopnej dělat kteroukoliv práci, je mi to jedno. Když bude zaplacená, tak co bych nedělal.“ Tvrdí Jiří Gábor, který se do veřejné služby zapojil v obecně prospěšné společnosti Komunitní práce Liberec. Ta má teď více než 140 klientů. A přibývají další.

Nejen samotný Liberec je dobrým příkladem, kde nezaměstnaní uplatnění ve veřejné službě nacházejí. V Ústeckém kraji úřady práce uzavřely přes tři sta smluv. Díky nim může veřejnou službu vykonávat asi dva tisíc lidí. Jsou to čísla, která tenhle region řadí spíše mezi ty úspěšnější. Jinde je prý situace horší. Ovšem i v Ústeckém kraji jsou města a obce, které se zatím smlouvám brání. Proč ? – to vysvětlil děčínský radní Vlastimil Pažourek: „Po nás se chtěj platit náklady za lidi, kteří jsou obtížně motivovaní k práci, takže svaz města obcí nám dal vzorový případ smlouvy pouze v obecné rovině. Proto jsme se rozhodli, že tu smlouvu zatím nepodepíšeme, ale počítáme s tím, že se k tomu během roku dostaneme.“

Monika Ferková našla uplatnění na jeden rok v děčínském Středisku městských služeb. Jako mnozí další ale bude brzy bez práce. Dotovaný projekt totiž končí a tak by veřejnou službu uvítala: „Lidi chtějí práci, čekaj, slibujou a ta práce není. Dělala jsem veřejnou 2 roky za podopru. Ať je jakákoliv práce, hlavně že je.“

Povinnost zapojit se do veřejné služby považuje za správnou i další pracovník střediska, Jaroslav Nistor. Není to ale bez výhrad: „Ten zákon není domyšlenej, protože to přehodili všecko na úřad práce a ten nemá kam ty lidi dát.“

Stále více nezaměstnaných si uvědomuje, že vyhýbat se veřejné službě pro ně může mít nepříjemné existenční důsledky. Terénní koordinátor liberecké obecně prospěšné společnosti Pavel Vacek připomíná, že na lehkou váhu dopady zákona o veřejné službě berou hlavně mladší lidé z řad nezaměstnaných držitelů sociálních dávek.

Autor: Josef Suk
Zdroj: www.rozhlas.cz/sever