V semifinále jsme skolili Orly a poprvé postupujeme do finále Českého poháru!

V semifinálovém boji mezi naším celkem a prostějovskými Orly byli (podle oficiálního zápisu) jako domácí mužstvo vedení Hanáci, kteří také díky Nicholsonově smeči otevřeli účet tohoto utkání. První čtvrtina se však odehrávala jako na houpačce a oba celky se postupně střídaly ve vedení – nejprve v polovině 4. minuty dvěma šestkami strhnul vedení na stranu Válečníků Pavel Houška – 7:5, ale o necelé dvě minuty na to byl po Petersonově koši s faulem stav 11:15 z pohledu Děčína. I když v závěru úvodního kvartálu měli navrch Děčané, Orli se nakonec posledním košem dostali do mírného vedení – 18:20.

Druhou desetiminutovku odstartovala úspěšná trojková střela Slezáka – 18:23 a naši hráči jako by celkově měli v úvodních minutách této čtvrtiny doslova „svázané ruce,“ jelikož kromě nepřesné střelby jsme se dopouštěli i mnoha zbytečných nevynucených ztrát. Aby toho však nebylo málo, na konci 15. minuty odkulhal se zraněným kotníkem John Boyer (ten se sice ve třetí čtvrtce do hry ještě na chvíli vrátil, ale po pár vteřinách musel již definitivně odstoupit). Přesto se Děčané nevzdávali a v 16. minutě se dokonce po Aličově trojce dostali znovu do těsného vedení – 25:24. Konec první půle si však pod svá křídla vzala primárně trojice Peterson, Eitutavičius a Nicholson, díky které si družina Zbyňka Cholevy odnášela do kabin pětibodové vedení – 31:36.
V první půli byl na straně Děčína ofenzivně nejaktivnější Ell Sanders (10 bodů), kterému nejvíce sekundoval Pavel Houška (8); na straně Orlů se nejvíce dařilo pivotovi Nicholsonovi (10).

Po změně stran se zdálo, že obraz hry se příliš měnit nebude – hosté si stále drželi mírný odstup (ve 25. minutě se zpod koše prosadil Peterson a zvyšoval vedení Orlů na 35:42). Dvě minuty předtím navíc odstoupil již zmiňovaný „JB“ a v šatně byl společně s ním ošetřovaný i Ell Sanders, který se však naštěstí po chvíli vrátil, utkání i přes inkasovaného „koňara“ dohrál a patřil v závěru ke klíčovým personám Děčína. Ještě ve 27. minutě vedli hosté osmibodovým rozdílem – 37:45, ale zásluhou dvou Pomikálkových a jedné Aličovy trojky dokázali svěřenci Pavla Budínského ve 30. minutě srovnat stav na 47:47. Účet třetí desetiminutovky uzavřel Ell Sanders, který proměnil střelu z akrobatické pozice a ještě byl faulován Rostislavem Pelikánem – jeho plusová šestka tak stanovila konečné skóre třetí čtvrtky na 50:47.

Tlak děčínského celku z konce třetího kvartálu pokračoval i v úvodu poslední desetiminutovky (po čtvrtku nutno podotknout, že klasické hrací doby), kterou odstartovala další Aličova trojka na 53:47; malou skvrnou však byla již čtvrtá osobní chyba, která byla odpískána Ellu Sandersovi a i přesto, že nad ním až do konce visel „Damoklův meč,“ tak utkání dohrál. Ofenzivní lavina Válečníků však ani nadále neustávala – na přelomu 32. a 33. minuty nejprve skóroval po ofenzivním reboundu Dwight Burke, načež z dalšího útoku se zpoza perimetru prosadil Alič a naše vedení bylo již čtrnáctibodové! – 62:48. Pomyslný „hřebíček do rakve“ zasadili Orlům zřejmě tři šestky v řadě Luba Strii mezi 36. – 37. minutou, jehož příspěvek podpořil o chvíli později trefou z pole i přes těsnou Prášilovu obranu Alič – zvyšoval již na 75:61. V poslední minutě ještě potěšil téměř sedm stovek přítomných diváků krásnou smečí Tomáš Pomikálek a vlastně tak odstartoval závěrečnou euforii, jelikož díky výhře nad Prostějovem v poměru 79:68 postupujeme poprvé v historii do finále Českého poháru!!! V něm se v sobotu od 18 hodin utkáme s Nymburkem…

Základní sestavy: Děčín – Sanders, Stria, Alič, Jakub Houška, Pavel Houška
Prostějov – Eitutavičius, Smith, Pandula, Peterson, Nicholson

Statistické údaje:
Střelci: Sanders 21 (+ 5 získaných faulů; TH 5/5), Alič 16 (+ 4 asistence; trojky 5/4!), P. Houška 14 (+ 6 doskoků; TH 4/4), Stria a Pomikálek po 11, Burke 5 ( 6 doskoků, 4 asistence a 5 získaných faulů), J. Houška 1 – Peterson 16 (střelba 2 b. 10/7), Eitutavičius 15 (trojky 2/2), Smith 11 (+ 9 doskoků), Gadri-Nicholson 10, Venta 6, Bohačík 4, Slezák 3, Prášil 2, Švrdlík 1; střelba 2 b.: 41/17 – 45/20; střelba 3 b.: 19/9 – 18/6; TH: 23/18 – 15/10; doskoky: 32:32 (útočné 8:9) ;chyby: 19:24; ztráty: 10:11; validita: 89:63; počet diváků: 680.

Pozápasové názory aktérů z obou táborů:
Pavel Budínský (trenér Děčína): „Chtěl bych pogratulovat Prostějovu za vynikající hru a děkuji za gratulaci. Jestliže jsem neměl pochopení pro svůj tým včera, kdy jsme předvedli opravdu bídný výkon, tak si myslím, že taková konstruktivní kritika padla na úrodnou půdu a my jsme se dneska chtěli revanšovat především domácím fanouškům. To utkání bylo fyzicky velmi náročné. Na Prostějovu bylo od začátku vidět, že si jde za svým cílem. Jak už zde zaznělo, zápas měl podobný scénář jako minule. My jsme špatně řešili clony v prvním poločase, resp. Prostějov stavěl opravdu kvalitní clony a my jsme s tím měli docela velké problémy, ale v druhém poločase byla jenom taková otázka času, kdy dáme dva, tři koše v řadě, abychom se trochu přiblížili, protože tam v jednom okamžiku, když se zranil v prvním poločase Boyer a pak se ve cloně zaseknul i Ell Sanders a z těch důvodů jsem tam dal Honzu Bejčka, tak nám ten koncept v útoku pochopitelně váznul. Rád bych vyzdvihnul ostatní hráče, že v tu chvíli zaskočili. Nám patřilo posledních patnáct minut zápasu. Měli jsme vysokou produktivitu střelby. Vyzdvihnul bych individuální výkon Admira Aliče a Levella Sanderse, ale i ostatních. Když pak fanoušci vytvořili bouřlivou atmosféru, tak jsme to psychicky zvládli, byli jsme už na koni a závěr jsme kontrolovali. Takže v celkovém hodnocení musím říct, že jsme moc šťastní, že jsme postoupili do finále a moc si toho vážíme. Jsem rád, že zítra budeme hrát proti Nymburku.“

Zbyněk Choleva (trenér Prostějova): „První půlku jsme byli lepším týmem. Ve druhé jsme ale měli hluchá místa, když jsme soupeře nechali dát spousty rychlých nebo laciných trojek, kterými se Děčín chytil a potom už zde v domácím prostředí to nepustí. My jsme měli několik šancí, kdy jsme mohli dát koš, ale nedali jsme. Naopak soupeř ano a už byl na koni. Určitě jsme mysleli, že soupeř bude po včerejšku utahanější než my. Zase dominoval Ell Sanders, který včera naběhal spoustu minut, stejně tak Pavel Houška a nakonec i Alič. Takže mi nezbývá nic než gratulovat Děčínu.“

Admir Alič (křídlo Děčína): „Chtěl bych Prostějovu pogratulovat ke skvělé hře. V prvním poločase jsme působili unaveně. Jako bychom pokračovali ve hře ze včerejška. Prostějov byl v prvním poločase lepší. Ve druhém poločase jsme začali hrát týmovou obranu, v útoku jsme dobře pohybovali míčem a dávali otevřené střely. Tím jsme se zvedli a vyhráli jsme.“