Levice připravily děčínskému celku první domácí prohru sezony

BK Děčín vs Astrum Levice – 74:80 (18:11 43:39 60:60)
Děčínští hráči měli výborný vstup do utkání a jejich ofenzivu řídil hlavně Ell Sanders, který na konci 2. minuty podruhé během krátké doby oklamal Davida Marka a svým nájezdem zvyšoval na 8:2. Hosté poté ale zpevnili doposud velmi prostupnou obranu, Děčané se čím dál hůře prosazovali a během necelých tří minut levičtí hráči hlavně díky Sýkorovi otočili stav na 8:9. V defenzivní fázi se Astrumu celkem dařilo až do konce první desetiminutovky, zato na útočné polovině to byla velká mizérie, což dokumentují pouhé dva vstřelené body v rozmezí mezi polovinou 5. minuty až koncem čtvrtiny. Našim hráčům se do konce úvodní desetiminutovky podařilo získat sedmibodové vedení, na kterém měl svými šesti body lví podíl hlavně Tarvis Williams – 18:11.

Po první čtvrtině byl děčínskému publiku představen nový maskot, který je pojmenován jako Válečník ze severu – jméno mu vymysleli sami fanoušci a také jeho premiéru ocenili bouřlivým potleskem. Po jeho odchodu ze středu plochy však začal opět tuhý boj, a druhý kvartál hned odstartoval trojkou Štec, ale stejnou mincí na druhé straně oplácel Pomikálek. Levice však kousaly a na přelomu 13. a 14. minuty po trojce Granta a jednoduchém koši osamoceného Halletta si za stavu 24:23 vzal Pavel Budínský oddechový čas. Po něm se domácí hráči viditelně zklidnili, třikrát zamířil do černého Stria a když v 16. minutě utekl Pomikálek a smečí zvyšoval již na 33:25, vyžádal si naopak za mohutného potlesku publika oddechový čas rozzlobený hostující kormidelník. I tento time-out jako by probudil momentálně tápající tým a Levicím se do konce první půle podařilo manko zmírnit – přesto první půli uzavřel dvěma šestkami Ell Sanders na příznivých 43:39.

Po návratu z kabin se obhájci slovenského titulu podařilo díky dvojici Marek – Grant srovnat na 43:43, což se ale pranic nelíbilo podkošové dvojici H + H (tedy obou Houšků), po nich ještě doslova „ukradl“ Sanders míč Markovi a za stavu 49:43 si Peter Bálint opět svolal svou pětici na poradu. Po jeho skončení přišla levická série 7:0 uzavřená Markovým košem z konce 24. minuty, kterým otáčel na 49:50. Ač měli Děčané chvílemi vychýlenou mušku, vše vynahrazovali v tomto úseku hry velkou bojovností, za kterou jim bylo odměnou nejprve vyrovnání a ve 29. minutě dokonce Stria trojkou i přes těsnou Grantovu obranu strhnul vedení na stranu svého celku – 57:54. V závěru třetího kvartálu však hosté i s notnou dávkou štěstí srovnali a tak po Červenkově nájezdu platil před poslední čtvrtkou stav 60:60.

A posledních deset minut hry pro nás nemohlo začít lépe, když Ell trefil trojku – 63:60. Našemu celku se však do trháku dostat nepodařilo a vyrovnaný stav platil i na konci 34. minuty, kdy Pavel Houška otáčel na 65:64 pro Děčín. Hlavně v závěrečných minutách však děčínskou obranou procházel doslova strašák jménem Keaton Grant a tento nezastavitelný křídelník na začátku 37. minuty dvěma šestkami zvyšoval vedení svého týmu již na pět bodů – 67:72. O minutu později však byl nejlepšímu snajprovi soutěže odpískaný úmyslný faul, který Stria potrestal dvěma trestnými hody a Děčané se chystali na mohutný závěrečný nápor. Bohužel nás však opět potrestal Grant, ke kterému se v loterii se jménem trestné hody nejvíce přidával křídelník Sýkora – hlavně tihle dva chasníci se tedy v závěru postarali o to, že Levice jako první dokázaly letos zvítězit v Děčíně – 80:74…

Statistické údaje:
Střelci: Stria 21 (+ 7 získaných faulů; střelba 2 b. 8/7), Sanders 19 (+ 7 doskoků; střelba 2 b. 8/6), Pomikálek 8, P. Houška 7, Alič a Williams po 6, J. Houška. 5 (+ 4 asistence a 3 bloky), Boyer 2 – Grant 31 (+ 11 doskoků -> double-double; 4 asistence a 6 získaných faulů; trojky 6/3), Sýkora 10, Marek 9, Modrič 8 (+ 7 doskoků a 5 asistencí), Morávek 7, Hallett 6 (+ 7 doskoků), Štec 5, Červenka 4; střelba 3 b.: 27/6 – 17/7; střelba 2 b.: 41/20 – 46/24; TH: 23/16 – 17/11;doskoky: 36:35 (útočné 15:7); chyby: 18:22; počet diváků: 1000; nejlepší hráč utkání:Keaton Grant (Levice). Domácímu celku v utkání scházel dlouhodobě absentující pivot Míra Soukup; hosté se museli obejít bez kanonýra Siniši Štembergera a kouč Peter Bálint po utkání přiznal, že by rád přivedl do týmu ještě dalšího rozehrávače…

Pavel Budínský (trenér Děčína): „Gratuluju Levicím k vítězství. Dnes vyhráli zaslouženě, protože předvedli určitě jeden z nejlepších výkonů sezóny, jak jsem měl možnost vidět pár utkání. My jsme sice měli dobrý start do utkání a vypadalo to, že to budeme schopní kontrolovat, ale Levice se zkrátka držely a výborně četly hru. Také měli výbornou osobnost, kterou byl Grant – střelec 31 bodů – opravdu dnes táhnul svůj tým. Nikdo ho dnes nebyl schopný ubránit. V jednom okamžiku trefil dvě trojky a to byla klíčová pasáž utkání. Nám trochu po Vánocích chyběla rozehranost, špatně jsme četli hru a nehráli jsme tak kolektivně a tak chytře. Zatímco Levice nedělaly mentální chyby a přestože jsme větší část zápasu vedli, tak zápas se hraje na 40 minut a na jejich konci vedl soupeř. Zkrátka gratulace.“

Peter Bálint (trenér Levic): „To je poprvé, co nebudu gratulovat soupeři. Myslím, že jsme dnes odehráli nejlepší utkání za mého působení v Levicích. Hráli jsme dobře v obraně, hlavně ve druhém poločase. Nedovolili jsme Děčínu jednoduché koše, které měl v prvním poločase. Mrzelo mě, že jsme nebyli schopní líp doskakovat v obraně – domácí měli 15 útočných doskoků, což je obrovské číslo. Bojovností a obrovským nasazením, také skvělým výkonem Keatona Granta v útoku, ale hlavně týmovým výkonem v obraně jsme si dnes to vítězství zasloužili. Jsem velice rád za vítězství, protože po deseti prohrách v řadě už jsme byli na pokraji kolapsu a myslím, že tahle výhra tým povzbudí a doufám, že ukáže potenciál, jaký v něm je.“