Děčín ovládl severočeské derby a nadále vládne lize bez ztráty bodu!

Levharti Chomutov vs BK Děčín73:89 (20:26 30:52 52:66)
Derby mělo velký náboj již od úvodního rozskoku, který ovládli naši hráči a první body v utkání vsítil Pavel Houška. Chomutovští trápili děčínské hráčejen v úplném úvodu, když po koši Wrighta s faulem vedli 5:2, ale poté již začali hosté potvrzovat roli favorita – v 5. minutě po úspěšném nájezdu Aliče a následném protiútoku zakončeném smečí P. Houšky byl stav 10:15 a domácí lodivod Tomáš Eisner si vyžádal první oddechový čas. V dalším průběhu první čtvrtiny se poměr sil na hřišti celkem vyrovnal, čemuž odpovídalo i skóre po deseti minutách hry – 20:26.

Druhá čtvrtina rozhodla o konečném vítězi utkání, jelikož naši hráči v ní jasně vládli, předváděli efektní a zároveň efektivní akce a jejich náskok rychle narůstal. V minutě 13. se zpod koše prosadil Pomikálek a zvyšoval na dvouciferný rozdíl – 20:30, aby již o čtyři minutky později Pavel Houška střelou z otočky navyšoval vedení svého celku na dvacet! bodů – 22:42. Výborně hrající Děčané si více než dvacetibodový náskok udrželi až do konce první půle a do kabin se tak odcházelo za stavu 52:30 pro Děčín za mohutného potlesku početné skupiny svých fans…

Do druhé poloviny utkání jako by vyběhly úplně obměněné celky – domácí ze sebe viditelně setřásli nervozitu z utkání proti celku ze špičky tabulky a začali hrát otevřený basketbal – z děčínského náskoku ukrajovali bod po bodu, aby ve 25. minutě Löwery snížil po rychlém protiútoku na rozdíl čtrnácti bodů – 42:56. Ještě o něco blíže na dostřel se Levharti dostali v minutě 29. zásluhou dvou trestných hodů Wrighta – 52:64. Víc už ale svěřenci Pavla Budínského domácím nedovolili a třetí čtvrtinu korunoval košem nejlepší hráč zápasu P. Houška, takže po třiceti minutách svítilo na světelné tabuli skóre 52:66.

Nováček soutěže vycítil během třetího kvartálu, že proti svému soupeři není bez šance na vítězství a i zkraje závěrečné čtvrtky domácí kousali: konci 33. minuty se z perimetru trefil Staněk – 57:69 a i v dalších minutách se naši hráči nedokázali dostat do rozhodujícího trháku. Právě toto rozhodující k.o. zřejmě zasadil Chomutovu „starý lišák“ Ell Sanders, který ve 37. minutě nejprve trefil trojku a následně z rychlého protiútoku zvyšoval děčínské vedení na šestnáct bodů – 62:78 a Tomáš Eisner si opět svolal své „ovečky“ na oddechový čas. Po jeho skončení se sice do konce zápasu ještě třikrát! prosadil z perimetru domácí veterán a hrající asistent Pavel Staněk, ale na druhé straně mu zdatně sekundoval především Pavel Houška, který také udělal svým košem tečku za utkáním, které Děčín vyhrál nad svým severočeským rivalem Chomutovem 89:73.

Děčín – Sanders, Stria, Pomikálek, Alič, P. Houška
Chomutov – Wright, Löwery, Hanzlík, Staněk, Anderson

Statistické údaje:
Body:
Staněk 21, Krakovič 13, Wright 12, Löwery 12 , Anderson 7, Hanzlík 4, Sucharda a Štěpánek 2 – P. Houška 28, Pomikálek 17, Sanders 12, Stria a Alič 9, J. Houška 8, Boyer 4, Landa 2; střelba 3 b.: 19/4 – 21/5; střelba 2 b.: 45/24 – 36/31; TH: 17/13 – 12/12; doskoky: 23:33;chyby: 18:25; počet diváků: 953; nejlepší hráč zápasu: Pavel Houška (Děčín).

Ohlasy trenérů po utkání:
Pavel Budínský (BK Děčín):
 „Nejprve bych chtěl pogratulovat Chomutovu jaká byla při utkání báječná atmosféra. Ta necelá tisícovka diváků udělala krásnou kulisu, to jsme očekávali. Pro nás dobrá výhra, myslím, že jsme splnili roli favorita. Určitě jsme hráli podle našich představ v prvním poločase, lépe jsme bránili, lépe pohybovali míčem, vytvářeli si pozice a ty proměňovali. Chomutov nehrál tolik odvážně a s takovou sebedůvěrou, ale potom se obrátila karta a druhý poločas jsme hráli špatně, domácí se vzepjali k výkonu a utkání ještě zdramatizovali. Naše zkušenosti a širší kádr pak byl důvod, proč jsme nakonec vyhráli. Myslím si, že to utkání mělo úroveň, zase se vrátím k tomu, co jsem řekl na začátku, pěkná atmosféra, oba tábory fanoušků sportovně fandily, prostě to utkání se mi moc líbilo.“

Tomáš Eisner (Levharti Chomutov): „Tak já bych chtěl nejdříve soupeři pogratulovat k vítězství. Zápas se lámal v průběhu druhé čtvrtiny a jak říkal tady kolega, na našich hráčích byla vidět trošku nervozity z toho, že se poprvé utkáváme s týmem z té top čtyřky. A když to z nás v druhé půli trošku spadlo tak jsme začali být odvážnější a byli jsme schopni zahrát protiútok, ne jak v té druhé čtvrtině, kdy jsme měli pět šest volných střel, které jsme neproměnili, dva tři naši hráči se nám zapomněli pod košem, nevrátili jsme se a dostali jsme jednoduché koše a tu pasáž jsme prohráli rozdílem 14 bodů a když soupeř vede o 20 bodů, to se pak těžko, proti takovému soupeři jako je Děčín, vrací do utkání.“